poniedziałek, kwiecień 22, 2024
czwartek, 01 marzec 2012 16:37

Precz z kacem!

Karnawał zachęca do całonocnego szaleństwa w klubach. Jednak nie tylko czas karnawału jest okazją do spotkań w gronie przyjaciół. Niestety wieczór mijający w znakomitej atmosferze, może skończyć się kiepskim samopoczuciem o poranku następnego dnia. Kiedy przesadzimy z ilością wypitego alkoholu i dopadnie nas kac – warto znać kilka sztuczek, które pomogą nam odzyskać dobrą formę.

Czym jest kac?
Głównym czynnikiem powodującym bolesne dolegliwości „następnego dnia” nie jest alkohol etylowy, lecz zawarty w nim w śladowych ilościach alkohol metylowy oraz toksyny, które nasz organizm zmienia na kwas mrówkowy. To właśnie te substancje są odpowiedzialne za najcięższe objawy kaca czyli rozdzierający ból głowy, suszenie w ustach, mdłości, brak apetytu, problem z koncentracją, wymioty, biegunkę. Objawy – w zależności od ilości spożytego alkoholu – mogą być silniejsze lub słabsze.

Zanim wyjdziesz na imprezę…
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się przed wyjściem z domu na imprezę. Oprócz odpowiedniego stroju i wyśmienitego nastroju, powinniśmy zadbać o sycący i w miarę tłusty posiłek. Takie pokarmy powodują, że alkohol będzie wchłaniał się wolnej. W trakcie picia większych ilości alkoholu, z organizmu wypłukiwane są ogromne ilości niezbędnych minerałów, m. in potasu i magnezu. Warto więc przed wyjściem zażyć dawkę witaminy C i magnezu lub preparat wielowitaminowy.

Zabawa trwa!
Najważniejsza zasada w trakcie imprezowania: nie mieszać alkoholi! Od początku do końca powinniśmy być wierni jednemu rodzajowi trunku. To samo dotyczy soków, z którymi pijemy drinki. Pamiętajmy, że im bardziej namieszamy, tym gorzej będziemy czuć się następnego dnia. Najlepiej jest unikać gazowanych, słodkich napojów, ponieważ po nich mamy uczucie ogromnego suszenia w ustach. Dodatkowo warto pić dużo niegazowanych napojów bezalkoholowych, takich jak np. soki owocowe czy dobrą wodę źródlaną np. „Złoty Potok”. Zbilansowana porcja minerałów w wodzie, dostarcza nam niezbędnych pierwiastków, które są niezwykle ważne w sytuacji, kiedy alkohol wypłukuje je z organizmu. Nie przesadzajmy także z częstotliwością sięgania po kolejnego drinka. Dobrze jest po każdym kolorowym alkoholu wypić jedną szklankę wody źródlanej – w ten sposób zapobiegniemy odwodnieniu organizmu i natężonym objawom kaca.

Po powrocie do domu
Po imprezie suto zakrapianej alkoholem, warto wypić przed spaniem duże ilości niegazowanej wody lub wody z sokiem z cytryny. Podczas snu, organizm będzie potrzebował płynów, aby mógł poradzić sobie z trawieniem składników alkoholu. Odpowiednie nawodnienie organizmu przed położeniem się spać, zapobiegnie również porannemu wstawaniu z suchością w ustach. Jeżeli odczuwamy głód możemy zjeść jakiś lekki posiłek np. jogurt. Bardzo ważne jest, żeby nie jeść do syta i dodatkowo nie obciążać żołądka na noc. Nie zapomnijmy również o butelce wody przy naszym łóżku, na wypadek gdybyśmy w nocy odczuli wzmożone pragnienie.

O poranku, czyli Day after party
Czasami kac jest nieunikniony i warto wówczas robić wszystko, aby zmniejszyć jego objawy. Pomocne będą wtedy preparaty witaminowe oraz produkty z dużą ilością cukru jak np. banan lub czekolada. W dużej mierze kac spowodowany jest przecież znacznym spadkiem glukozy we krwi, która bierze udział w usuwaniu toksyn z alkoholu, dlatego dobrze jest uzupełnić jej niedobór. Na śniadanie zamiast ciężkiej jajecznicy na boczku, wybierzmy raczej mozarellę z pomidorami i świeżą bazylią – taki posiłek również pomoże stanąć nam na nogi.

Wierzymy, że stosując się do powyższych wskazówek, kac po imprezie Was nie dosięgnie. Na koniec pamiętajmy, że alkohol to przede wszystkim dodatek do naszej imprezy, a najważniejsza jest udana zabawa i dobry nastrój!