niedziela, czerwiec 16, 2024
środa, 11 grudzień 2019 11:20

Jak wspierać pamięć?

Wspieranie pamięci Wspieranie pamięci

Dobra pamięć przez wielu jest traktowana jako rodzaj supermocy. Znacznie ułatwia życie i pomaga w odniesieniu sukcesu, ale dana jest tylko nielicznym wybrańcom, niemal – superbohaterom. To prawda, że niektórzy z nas obserwują u siebie lepszą zdolność zapamiętywania pewnych rzeczy czy dokonywania skomplikowanych operacji matematycznych niemal w mgnieniu oka.

Pamięć jest jednak w stanie ewoluować i każdy z nas może pracować nad jej poprawą.

Niektórym na dobrej pamięci zależy ze względów doraźnych – np. dlatego, że czeka ich ważny egzamin, do którego trzeba opanować dużą ilość materiału. Inni zaś myślą o pamięci jako najważniejszym z zasobów intelektualnych, który warto nieustannie rozwijać, by zachować pełną sprawność umysłu na długo i by lepiej radzić sobie z wszelkimi zadaniami, jakie stawia na naszej drodze codzienne życie. I jedni, i drudzy mogą śmiało sięgnąć po nasze wskazówki i środki, które stymulują pracę mózgu i wpływają na pamięć. Elektrolity rozpuszczalne w wodzie, regularny ruch, odpowiednia dieta – sprawdź, w jaki sposób wspomagają Twoją pamięć!

Ruch na świeżym powietrzu = dotleniony mózg

Choć niektórym to stwierdzenie może się wydać banalne, sprawność intelektualna pozostaje w ścisłym związku z aktywnością fizyczną. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu (a więc i dla pamięci) jest jego odpowiednie dotlenienie – w przeciwnym razie nie jest on wydajny i nie pracuje na pełnych obrotach. Aby dostarczać mózgowi prawidłową ilość tlenu, należy pamiętać o regularnej dawce aktywności fizycznej, najlepiej na łonie natury.

Jeśli więc chcesz dbać o dobrą pamięć, wygospodaruj w codziennym planie dnia trochę czasu na spacer – najlepiej jak najdalej od spalin i zgiełku samochodów. Zadbaj też o bardziej intensywne ćwiczenia fizyczne, np. jogging, fitness, zumbę, pilates czy sztuki walki. Podczas treningu poprawia się krążenie krwi, która z kolei dostarcza tlen do mózgu. W ten sposób mózg może pracować wydajniej, a jego zdolność do przechowywania i przetwarzania informacji wzrasta: w efekcie zapamiętujemy więcej i na dłużej.

​​​​​​​​​​​​​​Elektrolity kiedy koncentracja spada

Kiedy uczysz się do trudnego egzaminu lub pracujesz nad ważnym, skomplikowanym projektem w biurze, prędzej czy później zawsze nadchodzi moment kryzysowy. Pojawiają się trudności z koncentracją, a co za tym idzie – problemy z zapamiętywaniem kolejnych faktów czy danych. W takiej sytuacji doraźną pomoc mogą stanowić elektrolity rozpuszczalne w wodzie.

Elektrolity są wodnymi roztworami jonów – atomów, które odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych przez całe nasze ciało. Kiedy poziom elektrolitów w organizmie obniża się, odczuwamy zmęczenie i znużenie. Niektóre elektrolity, takie jak magnez, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji

psychologicznych. Warto więc sięgać po nie, kiedy czujesz, że jesteś w martwym punkcie i potrzebujesz specjalnego bodźca, który pomoże Ci w procesie zapamiętywania nowych informacji.

​​​​​​​Dieta, która wspiera mózg

Bardzo wiele w kwestii pamięci zależy też od diety bogatej w substancje odżywcze, które stanowią „paliwo” dla mózgu. Jakich witamin i minerałów mózg potrzebuje najbardziej i gdzie można je znaleźć?

  • Witamina B1: chude mięso wołowe i wieprzowe, drób, produkty zbożowe, kalafior, papryka, banany, mandarynki
  • Witamina B6: mięso wieprzowe i drobiowe, produkty zbożowe, kapusta pekińska, brukselka
  • Kwasy omega-3 (DHA): ryby i owoce morza, orzechy, siemię lniane, migdały, pestki dyni, jajka

​​​​​​​Ćwiczenia na poprawę pamięci

Niezwykle ważny dla dobrej pamięci okazuje się także tzw. trening mózgu – czyli regularny wysiłek intelektualny, który sprawia, że mózg funkcjonuje lepiej i efektywniej, pozostając w dobrej formie. W jaki sposób można trenować umysł? Możliwości jest całe mnóstwo.

Jedną z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych czynności skutecznie stymulujących mózg jest czytanie, które nie tylko angażuje mózg, ale też pobudza wyobraźnię i poszerza nasze horyzonty myślowe. Dobrym pomysłem jest także nauka języków obcych, wspierająca pracę neuronów i... przydatna zwłaszcza podczas zagranicznych wakacji. Wszelkie gry – szachy, gry strategiczne czy inne gry planszowe – również pomagają mózgowi zachować dobrą kondycję. Łamigłówki i krzyżówki, jeśli tylko sprawiają ci radość, także mogą się przyczynić do znacznej poprawy pamięci.