środa, maj 22, 2024
piątek, 03 listopad 2017 08:22

In Vitro w Polsce

Wydawać by się mogło, że burza wokół metody in vitro w Polce już dawno minęła. Jednak jak się okazuje, gorące tematy związane z tą kwestią jeszcze nie przebrzmiały. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim wiele osób chce, aby in vitro dalej było jedną z metod leczenia niepłodności refundowaną przez rząd. Jednak jak na razie się na to nie zanosi. Czy faktycznie nie można liczyć na dofinansowanie do tej metody? Co jeszcze warto wiedzieć na temat zapłodnienia in vitro? Ile czeka się na zabieg i ile on kosztuje? O tym piszemy poniżej.

Czy zabieg in vitro może być zrefundowany?

Niedawno było bardzo głośno o tym, że rząd całkowicie zmienia swoje podejście do programu leczenia niepłodności. In vitro przestało być dofinansowywane z rządowych pieniędzy, co zamknęło drogę wielu osobom do posiadania własnych dzieci. Jednak jak się okazuje, dość szybko w tej kwestii zainterweniowały samorządy wojewódzkie i opracowywały uchwał, w ramach których przygotowywano przepisy pozwalające na dofinansowywanie zabiegów z pieniędzy samorządowych. Takie uchwały powstawały między innymi w województwie pomorskim, gdzie program miał ruszyć już od lipca 2017 r. Z drugiej strony słyszy się o pracach rządu nad ustawą zakazującą samorządom dofinansowywania tego, kontrowersyjnego dla wielu osób zabiegu.

Ile kosztuje in vitro?

Leczenie metodą in vitro jest stosunkowo drogie, szczególnie jeśli spojrzy się na fakt, że nie każda kobieta zachodzi w ciążę już w pierwszym cykl leczenia niepłodności tym sposobem. Koszt jednego cyklu leczenia waha się od 6000 zł do nawet 20 000 zł w zależności od kliniki, w jakiej wykonywany jest zabieg oraz pakietu, na jaki się zdecydujemy. Wskazuje się przy tym, że im młodsza kobieta, tym większe szanse na to, że zabieg się zakończy udanym urodzeniem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat metody in vitro, zajrzyj na stronę www.ChcemyBycRodzicami.pl gdzie znajdziesz również wiele innych informacji związanych z niepłodnością.