czwartek, 08 czerwiec 2017 14:53

Bruksizm - co to za choroba?

Wiele osób żyjących w stałych związkach narzeka, że nie mogą się wyspać. I nie jest to spowodowane aktywnie spędzanymi nocami, a dolegliwościami, które posiadają partnerzy, objawiającymi się właśnie w nocy. Jedną z najczęstszych z nich jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

Choć mogłoby się wydawać, że zgrzytanie zębami to nic strasznego, to trzeba wiedzieć, taka przypadłość zawsze wymaga leczenia. Zarówno konsekwencje, jak i przyczyny bruksizmu mogą być bardzo poważne. Dlatego jeśli tylko zauważyłeś, że twój partner zgrzyta zębami w nocy, to jak najszybciej zachęć go do wizyty u stomatologa. Nie tylko w trosce o własny komfort spania, ale przede wszystkim o jego zdrowie.

Przyczyny i konsekwencje choroby

Bruksizm może mieć wiele przyczyn. Najczęściej pojawia się jako reakcja organizmu na stres. Coraz szybsze tempo życia, piętrzące się obowiązki, nowe wyzwania, zbyt mała ilość snu, problemy zawodowe i prywatne oraz wystawianie się na wiele bodźców, wspólnie powodują, że podczas snu dochodzi do nadmiernego zaciskania się zębów i zgrzytania. Bruksizm może też być spowodowany czynnikami genetycznymi, źle zrobionymi wypełnieniami w zębach, zakażeniami pasożytniczymi czy chorobami nerwowymi.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu są poważne. Poza tym, że mogą doprowadzić do pojawienia się problemów w małżeństwie, to również przysparzają wielu kłopotów zdrowotnych chorującej osobie. Z czasem zęby stają się nadwrażliwe, pojawiają się na nich nieestetyczne plamy, szkliwo jest starte i wyraźnie nierówne, zaczyna występować poranny ból głowy i karku oraz silny ból żuchwy. Na szczęście w dzisiejszych czasach można w prosty sposób wyleczyć się z bruksizmu. Wystarczy przyjść do dobrego gabinet stomatologicznego (np.www.dentsm.pl).

Dentysta będzie mógł stworzyć indywidualną nakładkę na zęby, która rozluźnia żuchwę i zapobiega naciskaniu i pocieraniu górnych zębów o dolne. Równie dobrą metodą jest zastosowanie botoksu. Należy wprowadzić go za pomocą wkłuć do policzków, by rozluźnić mięśnie.

Leczenie bruksizmu nie jest bolesne ani długotrwałe. Daje bardzo szybkie i widoczne efekty, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego skorzystać lub namówić bliską naszemu sercu osobę do podjęcia terapii.

 

© 2013-2020 by SN2.EU