czwartek, 02 kwiecień 2015 09:13

Jak dbać o o kobiece okolice intymne?

Tantum Rosa- Lek OTC Tantum Rosa- Lek OTC

Kobiece okolice intymne są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne i chorobotwórcze, zaburzające naturalną florę bakteryjną. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest zapalenie pochwy, które dotyka wiele z nas. Bagatelizowanie objawów przez dłuższy czas może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wystarczy jednak stosować się do kilku zasad, aby zminimalizować/ograniczyć pojawienia się tej nieprzyjemnej przypadłości.

Zwiększone ryzyko
Zapalenie pochwy może dotknąć każdą kobietę, w każdym wieku i w każdej sytuacji życiowej. Istnieje jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. To przede wszystkim zakłócenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy - w wyniku antybiotykoterapii, stosowania zbyt częstych irygacji dopochwowych lub wewnątrzmacicznych wkładek antykoncepcyjnych, niewłaściwej higieny osobistej. Flora bakteryjna zmienia się także w trakcie miesiączkowania, oraz po stosunku seksualnym. Jedną z przyczyn może być także zupełnie nieświadomy kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi np. poprzez ręcznik, gąbkę, korzystanie z publicznego sanitariatu itp. Dodatkowe czynniki, zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia, to m. in. poród, przebyte choroby i zabiegi ginekologiczne, a także stosowanie tamponów.

Pierwsze objawy
Jeśli od kilku dni odczuwasz pieczenie i swędzenie okolic intymnych, zauważasz ich wyraźne zaczerwienienie i nabrzmienie, a wydzielina jest inna niż zwykle - o odmiennym kolorze, konsystencji i zapachu, możesz podejrzewać, że drobnoustroje wywołujące infekcję zaczynają dominować nad naturalną florą bakteryjną okolic intymnych. Zależnie od rodzaju infekcji śluz może być podbarwiony krwią, odczuwasz ból przy stosunku, oddawaniu moczu, a pieczenie znacznie nasila się podczas kąpieli. Mniej nasilone objawy, które powinny stanowić sygnał do działania, często mylone są ze zwykłym podrażnieniem lub uczuleniem. Faktycznie może tak być, jeśli miną po jednym lub kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas - należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.

Jak powstaje zapalenie?
U podłoża zapalenia pochwy występują najczęściej trzej główni sprawcy: bakterie, grzyby oraz rzęsistek pochwowy. Jeśli przełamią fizjologiczną barierę ochronną tworzoną przez pałeczki kwasu mlekowego, wówczas mogą wystąpić wspomniane już objawy. Niektóre infekcje przebiegają bezobjawowo. Inne mogą mieć przebieg łagodny lub ciężki. W takim przypadku wymagane jest zastosowanie intensywnej farmakoterapii. Nieleczenie infekcji pochwy, zwłaszcza objawowych, może mieć daleko idące konsekwencje.

Walczymy z infekcją
Podstawowym i niekwestionowanym sposobem na uniknięcie zapalenia pochwy jest właściwa dbałość o higienę okolic intymnych oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, niepodrażniających i niewpływających na naturalne środowisko bakteryjne pochwy. To także wyjątkowa ostrożność w korzystaniu z przyborów higienicznych, z toalet i sanitariatów w miejscach publicznych.

Gdy już dojdzie do zakażenia, musisz niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Doraźnie, w sytuacji, kiedy nie masz do niego dostępu, sięgnij po skuteczny preparat łagodzący objawy zapalenia. Wśród nich wyróżniającym się, niedrogim (ostatnio w nowej cenie - 28 zł za 10 saszetek) i działającym kompleksowo, jest np. Tantum Rosa, który jako jedyny z dostępnych bez recepty preparatów zawiera benzydaminę. Tantum Rosa to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, który łagodzi najbardziej dokuczliwe objawy zapalenia pochwy - ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie. Możliwość samodzielnego zakupu preparatu pozwala szybko zadziałać, złagodzić objawy i wspomagać leczenie infekcji.

Spróbuj domowych sposobów
Potwierdzoną skuteczność preparatów dostępnych w aptece możesz wesprzeć metodami naturalnymi, ale pamiętaj - jeśli objawy świadczą o zakażeniu pochwy, niezbędna będzie najpierw wizyta u ginekologa, który zaleci właściwe leczenie. Bardzo dobrym wsparciem w walce z zapaleniem pochwy jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, a także produkty mleczne z probiotykami - może to być kefir, jogurt lub maślanka. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie i ostrożności, a intymny problem zniknie tak szybko, jak się pojawił.

Pełną informację o leku znajdziesz: www.tantumrosa.pl.

TANTUM ROSA,
53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego.1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).
1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania:Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład. 
OTC - Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

 


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informację dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Wyświetlony 5912 razy
© 2013-2019 by SN2.EU