czwartek, marzec 28, 2024
wtorek, 23 październik 2012 16:24

„Step by step po zdrowie”

Powabne biodra, kształtne piersi, zgrabne nogi, jak również zadbane stopy są bez wątpienia symbolem kobiecości. Zamiłowanie do delikatnych kobiecych stóp przejawiał podobno największy kochanek Giacomo Casanova. Aby były faktycznie powabne i zdrowe musimy troszczyć się o nie każdego dnia. Wystarczy pamiętać o kilku krokach, które doprowadzą nas do celu, czyli wypielęgnowanych i szczęśliwych stóp przez cały rok.
Krok 1: Profilaktyka

Czy obuwie ma wpływ na nasze stopy? Oczywiście! Dlatego odpowiednio dobrane i wygodne buty pomogą nam przemierzać codziennie setki kroków. Niewygodne mogą być przyczyną odcisków, zrogowaceń, a nawet schorzeń stóp, takich jak haluksy. Wyglądają nieestetycznie, a przy tym często mogą sprawiać ból i dyskomfort.

Jak temu zapobiec i w jaki sposób zaradzić?

-   Postaraj się jak najrzadziej nosić ciasne buty oraz szpilki, optymalna wysokość obcasa to 2-5cm, te bardzo wysokie noś najwyżej 2godziny dziennie – komfort stóp jest kluczowy. W pracy zmieniaj obuwie na wygodniejsze, a po przyjściu do domu najzdrowiej dla twoich stóp będzie chodzić na boso. Według lekarzy but powinien mieć sztywny zapiętek, który powinien być dopasowany w szerokości oraz długości do naszej stopy. Natomiast materiał z jakiego jest wykonany, powinien być lekki, by pozwalał oddychać stopom.

-   Gdy pojawią się pierwsze objawy dyskomfortu kup wkładki żelowe lub specjalne plastry, często są w kolorze skóry lub całkiem przezroczyste.

-  Sprawdzonym sposobem jest również ćwiczenie stóp poprzez poruszanie palcami (połóż kawałek materiału na podłogę i staraj się ściągać go palcami). Wzmacniasz w ten sposób mięśnie stóp.

-   Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się na wizytę do ortopedy lub do podologa – specjalisty od schorzeń stóp. Podologia jest w Polsce jeszcze mało znaną dziedziną, lecz coraz więcej można o niej usłyszeć. Podolog pomaga zapobiegać powstawaniu zmian na stopach i na podstawie obserwacji oraz wywiadu z tobą potrafi przewidzieć, jakie problemy mogą mieć twoje stopy w przyszłości. Może warto wybrać się do gabinetu, w którym pedicure wykonuje tego typu specjalista, by oprócz pielęgnacji zbadał profilaktycznie twoje stopy i dał indywidualne wskazówki.



Krok 2: Naturalne sposoby pielęgnacji stóp

Sprawdzonym i tanim składnikiem służącym do pielęgnacji naszych stóp może być soda oczyszczona, którą dodajemy do kąpieli – działa zmiękczająco i odprężająco nie tylko na stopy. Soda działa również antygrzybicznie i neutralizuje zapachy. Przy nadmiernej potliwości warto korzystać z naturalnych antyperspirantów. Może to być mało znany powszechnie ałun, czyli naturalny kryształ, którym po zwilżeniu wodą smarujemy skórę stóp, co skutecznie eliminuje pot. Jest to rozwiązanie ekologicznie i skutecznie. Samodzielnie w domu możesz zrobić również  peeling do stóp. Oto przepis:

Peeling z olejkiem eterycznym

Składniki:
•    garść soli morskiej gruboziarnistej (sól usunie zrogowaciały naskórek i pobudzi mikrokrążenie)
•    4 łyżki oliwy z oliwek (oliwka natłuści i odżywi skórę)
•    6 kropelek olejku eterycznego z drzewa herbacianego (olejek pięknie pachnie i działa antybakteryjnie)


Cynamonowy peeling (idealny na zmarznięte stopy)

Składniki:
•    2 łyżki brązowego cukru (cukier złuszczy naskórek)
•    4 łyżki gęstego miodu (miód działa wygładzająco i oczyszczająco)
•    2 łyżeczki cynamonu (cynamon działa antybakteryjnie i rozgrzewająco)

Sposób użycia:
Wcieraj co najmniej minutę w każdą stopę, najlepiej pod koniec kąpieli, gdy stopy są wymoczone. Spłucz.

Po takich domowych zabiegach skóra stóp będzie odżywiona i tym samym bardziej odporna na bakterie, którymi możemy zarazić się nawet przymierzając buty w sklepie. Dlatego, by uniknąć potencjalnej styczności z infekcją i zarazkami, przymierzając w sklepie nowe buty- zakładaj specjalne stopki, które chronią przed tego rodzaju niebezpieczeństwami. Jednorazowe stopki powinny być w każdym sklepie obuwniczym, więc śmiało pytaj ekspedientkę. Zazwyczaj znaleźć je można obok siedzeń, gdzie przymierzamy buty, są w kolorze cielistym.


Krok 3:  Właściwe kosmetyki

Jeśli jesteś sceptycznie nastawiona do domowych sposobów, oczywiście możesz sięgnąć po gotowe kosmetyki. Do kąpieli możesz wybrać specjalne musujące mydełka, które ładnie pachną, a jednocześnie relaksują i zmiękczają skórę stóp. Jeśli czujesz, że warstwa na spodzie stopy jest gruba i szorstka, wybierz peeling gruboziarnisty.  Nie wycinaj naskórka żyletkami (to już archaiczna metoda), ponieważ będzie odrastał dwa razy szybciej i dwa razy grubszy. Lepiej zainwestować w dobrą tarkę do stóp lub wizytę u kosmetyczki. Gdy chcesz natłuścić skórę stóp wybieraj kosmetyki o konsystencji gęstego kremu, który lepiej się wchłonie i zmiękczy skórę stopy niż taki w formie żelu. Gdy nie masz czasu na pedicure, wystarczy, że będziesz miała w domu oliwkę, którą wetrzyj w skórki i paznokcie. Natłuści ona suchą skórę i stopy będą wyglądały na pięknie wypielęgnowane w szybki sposób.


Krok 4: Pielęgnacja stóp w okresie jesienno - zimowym

Dbaj o swoje stopy w zimniejszych porach roku, a odwdzięczą się gracją podczas lata. Na rynku można dostać kremy do stóp, które mają w sobie składniki rozgrzewające, np. imbir czy kamforę, idealne na zimne wieczory. Na skórze stóp praktycznie nie ma gruczołów łojowych, dlatego gdy chcesz dobrze nawilżyć skórę, nałóż wieczorem grubą warstwę kremu, załóż bawełnianie skarpetki i połóż się spać. Rano obudzisz się z gładkimi i jedwabistymi stopami.
Naturalny letni peeling piaskiem na plaży możesz zastąpić masażami peelingującymi podczas ciepłych zimowych kąpieli.

Nasze stopy mogą być zmęczone wykonując około dwóch milionów kroków rocznie. Bądź dla nich wyrozumiała i pamiętaj, że zadbane stopy, nawet zimą, to uczucie lekkości i lepsze samopoczucie!