środa, 12 kwiecień 2017 13:44

Rower miejski - jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku i rekreacji na świecie. Jeśli nie interesuje nas wyczynowa jazda po górskich ścieżkach, wówczas idealnym wyborem będzie relaksująca jazda na rowerze miejskim. Jak wybrać i na co zwrócić uwagę – podpowiadamy poniżej i zapraszamy do lektury.

 

Rower miejski górą

Jazda na rowerze miejskim jest znacznie bardziej komfortowa niż na typowym rowerze górskim: bardziej wyprostowana pozycja, z racji budowy ramy łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie, szersze i bardziej miękkie siodełko. Dzięki wyprostowanej postawie łatwiej jest skanować otoczenie wypatrując aut, pieszych i innych użytkowników ścieżki rowerowej.

Zakup

Kupując rower miejski zwróćmy uwagę, aby siodełko miało dodatkową amortyzację (tzw. amortyzowana sztyca). Ważne jest także, aby w standardzie był dzwonek, lusterka, oświetlenie oraz stopka. Warto także wybrać taki model, do którego producent dodał błotnik oraz osłonę na łańcuch - jadąc do pracy nie chcemy porozrywać nogawek spodni lub mieć błoto na plecach garsonki.

Warto także zainwestować w zakup torebki podsiodłowej. Znajduje się w niej zapasowa dętka, łyżka do zdejmowania opony oraz tzw. multitool. Dzięki temu będziemy w stanie szybko i samodzielnie uporać się z awarią w trasie.

Rower miejski towarzyszy nam na co dzień i coraz częściej wybieramy się nim po zakupy (lub robimy je przy okazji) równie istotnym i funkcjonalnym elementem wyposażenia jest więc wygodny i głęboki koszyk umieszczony z przodu lub pojemne torby wiszące z tyłu.
Osoby pozostawiające swój rower w miejscu publicznym np. na czas pracy, powinny także pomyśleć o kupnie solidnego zapięcia zabezpieczającego. Warto także zainwestować w pokrowiec na siodełko – jeśli rower zmoknie w deszczu, zdejmujemy pokrowiec i nasz pupa(oraz garderoba) nie ucierpią od jazdy na mokrym siodełku.

Pamiętajmy także, aby przy zakupie roweru zwrócić uwagę na jego wagę oraz nasze możliwości przechowywania. Jeśli mamy garaż lub dostęp do wózkowni wówczas problemu nie ma. Jeśli jednak każdorazowo będziemy musieli ciężki i duży rower znosić i wnosić np. na 3 piętro, wówczas może to nas skutecznie zniechęcić, a nawet uniemożliwić korzystanie z dwukołowego nabytku.
Podczas zakupu poprośmy o pomoc w dobraniu roweru do naszego wzrostu oraz wagi (inny rower będzie idealny dla kobiety ważącej 60 kg, a inne wymogi będzie musiał spełniać rower dla postawnego i porządnie zbudowanego mężczyzny z wagą oscylującą w okolicach 100 kg).

Plusem kupowania w sklepie z sprzętem sportowym lub typowo rowerowym jest możliwość skorzystania z doradztwa oraz późniejszego serwisu. Nie ma także problemu z gwarancją i ewentualną reklamacją.

Szacuje się, iż rozsądny budżet przeznaczony na zakup nowego roweru, to co najmniej 1200 zł i od 500 do 700 złotych za używany sprzęt.

W przypadku rowerów miejskich bardzo ważna jest także kolorystyka, nietypowy design, a także  możliwość wystylizowania roweru na nasze wyjątkowe zamówienie. Jeśli więc marzy się nam rower w nietypowych opalizujących kolorach lub z naszym imieniem lub ksywką biegnącym przez ramę – teraz możemy to marzenie spełnić.

Wycieczki rowerowe to nie tylko idealna forma spędzania czasu wolnego, ale również bardzo zdrowa i ekologiczna forma transportu. Jeśli mamy już zarezerwowany wyjazd na majówkę, zaplanowany urlop i nie chcemy bardziej uszczuplać oszczędności, wówczas pomyśleć o dodatkowym finansowaniu. Chwilówka przez internet szybko (często nawet już w 15 minut) pozwoli uzyskać potrzebne środki. Pieniądze otrzymujemy niemal od ręki i od razu możemy udać się na rowerowe zakupy. Jeśli więc chcemy zacząć przygodę ‘z’ i ‘na’ rowerze miejskim, to tylko wiosną i właśnie teraz.

© 2013-2020 by SN2.EU