środa, grudzień 06, 2023
środa, 04 lipiec 2012 22:01

Kurza stopka

Powracamy do świata symboli. Dziś kolejny znak, który kojarzy się silnie z szatanem i jego wyznawcami. Co myślicie o pacyfce?

Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jest uznawana za znak pokoju. Jednak nie bez powodu symbol ten jest także określany mianem Krzyża Nerona. To właśnie ten legendarny już cesarz Rzymu stoi za początkami powstania pacyfki. Ukrzyżował on bowiem na krzyżu o takim kształcie Piotra Apostoła, co szybko wpisało się w kulturę chrześcijan jako znak nienawiści.

Jednak to nie jedyna możliwa geneza powstania kurzej stopki. Specjaliści twierdzą bowiem, że jej źródłem mogą być zapożyczenia z religii dalekowschodnich, na co wskazuje odwrócone do góry nogami Y. Y jest literą kojarzoną ze świętym słowem buddyzmu, dżinizmu a także hinduizmu. Może ono symbolizować Brahmę, Wisiznu, Siwę, a także boskie pierwiastki: twórczy, zachowawczy lub niszczycielski.

Z satanizmem pacyfka została połączona przez A.S. LaVleya, który to pokazywał ten symbol tuż przed czarnymi mszami i orgiami odbywającymi się w kościele w San Francisco. Stosował go również w trakcie przyjmowania nowych członków do sekty, którzy musieli złamać ten odwrócony krzyż w celu zerwania ostatnich więzi z chrześcijaństwem.