poniedziałek, maj 20, 2024
poniedziałek, 04 czerwiec 2012 19:15

Jednorogi przyjaciel?

Trudno nie zauważyć, że w internecie aż huczy od obrazków z jednorożcami. Wrzucają je głównie nastolatki, które zakochały się w tym wyjątkowym stworzeniu. Ze względu na jego urodę przedstawianą na różnego rodzaju grafikach lub humorze, jak w przypadku Charlie Unicorn, który jest filmikiem tak odmóżdżającym, że aż śmiesznym.

Jednak czy aby na pewno wiemy, czym jest to stworzenie oraz co aktualnie oznacza symbol jednorożca?

Najwcześniej o nim pisał Ktezjasz w V-IV wieku p.n.e., opisując go jako stworzenie występujące w mitach o pojedynczym rogu występującym na środku czoła. Pilniusz Starszy opisywał go z kolei jako hybrydę stworzoną z głowy jelenia, stóp słonia oraz ogona lwa. Dopiero w średniowieczu zaczęto jednorożca opisywać jako białego konia z jednym rogiem na czole, najczęściej towarzyszącego dziewicy.

Wtedy także rozpoczęła się wiara w magiczną moc tych stworzeń, które mogły uleczyć człowieka ze wszelkich chorób oraz uratować przed działaniem wszelkich trucizn.

A dziś? Jednorożce stały się symbolem miłości homoseksualnej, często są wykorzystywane zamiast znaku tęczy jako charakterystycznego znaku osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Więcej w tej kategorii: « Talizman czy amulet? Gryfek »