środa, maj 22, 2024
piątek, 11 maj 2012 21:13

Magia enochiańska

Rzadko spotykana nazwa, która kojarzy się z fanatycznym okultyzmem? Nic bardziej błędnego! To po prostu system magii ceremonialnej, która polega na przyzywaniu aniołów. Brzmi niewiarygodnie, ale nie jest to wytwór współczesnej młodzieży zafascynowanej ezoteryką.

Magia enochiańska została stworzona w XVI wieku na podstawie utworów Johna Dee, angielskiego alchemika, oraz Edwarda Kelleya, nadwornego astrologa królowej Elżbiety I. Opisywali w nich, że kontaktowali się z aniołami, które miały im przekazywać rozmaite wiadomości w języku enochiańskim.

 Ten język ma służyć również do ich wzywania według instrukcji zawartych w tzw. Kluczach Enochiańskich. W z perspektywy chrześcijaństwa, można zauważyć nawiązania do starotestamentowego apokryfu (księgi nie włączonej do Pisma Świętego), jakim jest Księga Henocha, w której opisane są podróże po niebie proroka.

Historie w niej zawarte, dotyczące m.in. rozmów z aniołami lub samym Bogiem uznane były za zbyt odważne, aby włączyć je do kanonu biblijnych ksiąg.