poniedziałek, 03 czerwiec 2013 16:19

Qi – Twoja życiowa energia

Wiara w przepływającą przez nasze ciało energię życiową jest od wieków zakorzeniona w kulturach Wschodu. Na niej opierają się nie tylko tamtejsze systemy religijne, lecz także medycyna i magia. Warto więc dowiedzieć się czym właściwie jest owo sławetne Qi, o którym wszędzie tak głośno?

Qi (według wymowy koreańskiej i japońskiej -”ki”, według chińskiej - „czi”) w języku chińskim dosłownie oznacza gaz, eter lub oddech. Słowo to określa „życiowe tchnienie”, dzięki któremu nie tylko jesteśmy w stanie żyć, lecz także istnieć całe życie na Ziemi. Jest to swego rodzaju odmiana idei fundamentalnej jedności człowieka i wszechświata.

W aspekcie kosmicznym, qi jest uznawane za fundamentalną esencję wszelkich przedmiotów materialnych. Energia ta ma przenikać cały Wszechświat, stanowiąc jednocześnie jego podstawę, z której tworzy się każda materia. Qi jest zmienna – stale się uzupełnia, zanika i na nowo powstaje. Jest właściwie ucieleśnieniem symbolu yin i yang, który opisuje pierwotne, uzupełniające się wzajemnie siły.

© 2013-2020 by SN2.EU