wtorek, czerwiec 06, 2023
czwartek, 04 kwiecień 2013 11:12

Uważaj – patrzy na Ciebie Oko Opatrzności

Oko Ra, Oko Opatrzności, Wszystkowidzące oko – te wszystkie nazwy dotyczą jednego symbolu, którego nie omieszkali sobie zagarnąć zarówno dawni Egipcjanie, jak i chrześcijanie czy nawet Amerykanie. Rozpoznawany, lecz mało znany znak możemy znaleźć praktycznie wszędzie – choćby na dolarze.

Jednak – czy na pewno wiemy, co on oznacza?

Oko Opatrzności jest najczęściej przedstawiane jako oko otoczone promieniami światła lub glorii, zazwyczaj zamknięte w trójkącie. Współcześnie wyglądający symbol pojawił się w XVII wieku, jednak jego pierwotnym źródłem była mitologia egipska i tamtejsze oko Horusa.

Co ciekawe – symbol ten zaadaptowali na swoje potrzeby także wolnomularze, zwani współcześnie masonami. W ich ikonografii symbol oka wśród promieni miał być przypomnieniem, że ich działania są zawsze obserwowane przez Wielkiego Architekta Wszechświata.

Jakby nie patrzeć znak tego dziwnego oka można znaleźć praktycznie wszędzie – na estońskim banknocie 50 koron, na amerykańskiej jednodolarówce,  Sauron z Władcy Pierścieni posiada takie oczko a Michael Jackson używał go jako symbolu swojej boskości i poważnej roli w obecnej popkulturze.