niedziela, 04 listopad 2012 15:33

Zimne dziady listopady

Obchodzisz Halloween, bo to ciekawa alternatywa dla ponurego dnia Wszystkich Świętych? To interesujące. Pytanie tylko, czy wzorując się na USA nie zapomniałeś, że w Polsce istnieje równie intrygująca odskocznia?
Kojarzymy je głównie z czasów szkolnych, kiedy to katowano nas Mickiewiczem i interpretacją świeckich obrządków. Czym jednak faktycznie są dziady i co najważniejsze – czy dzisiaj też są uprawiane? Owszem, są, chociaż nie są już tak popularne jak romantyzmie. Kiedy są obchodzone? W noc z 31 października na 1 listopada, zwaną Nocą Zaduszkową.

Celem tego obrzędu było przywołanie błąkających się po świecie zmarłych (a dokładniej mówiąc – po czyśćcu) dusz, które nie mają spokojnego odpoczywania. Zbłąkane duchy należy ugościć miodem, kaszą lub jajami, aby były wobec nas przyjazne i zdradziły w jaki sposób można im pomóc. Jednym z obrzędów było palenie ogniska, które miało wskazać drogę duszom, a jednocześnie odganiało demony powstałe ze zmarłych samobójców. Innym – stanowczy zakaz palenia w piecu, ponieważ przez komin często dusze dostawały się do domów. Cały proceder  kończył się przed północą.

Współcześnie dziady obchodzone są na wschodzie Polski, na Białorusi, Ukrainie i niektórych regionach Rosji. Szczególnie są kultywowane przez rodzimowierców – wyznawców neopoganizmu, opartego na wierzeniach słowiańskich.

A Ty co dziś będziesz obchodził – dziady, Halloween czy wyciszysz swą duszę przed Świętem Zmarłych?

© 2013-2020 by SN2.EU