sobota, kwiecień 13, 2024
środa, 27 marzec 2024 13:45

Wielkanocne prezenty – tradycja czy moda? Odpowiadamy.

Colorland Colorland mat.prasowe

Zmartwychwstanie Pańskie, czyli Wielkanoc, to święto, które jest szeroko czczone przez chrześcijan. Przygotowania do Niedzieli Wielkanocnej rozpoczynają się na długo przez planowaną datą. Bliscy planują posiłki, dekorują mieszkania i szukają upominków, które wręczą pozostałym. Czy prezenty wielkanocne to wciąż tradycja czy już modny element świąt?

 

Okazja do zabawy z zajączkiem

Źródła w fachowej literaturze jednoznacznie wskazują na to, że wielkanocne upominki już dawno temu były silnie zakorzenionym elementem w kulturze zachodnich sąsiadów. To w Niemczech utrwalił się zwyczaj, który słynie z wizerunku zajączka kicającego z koszykiem pełnym czekoladowych jajek. Z racji historii, jaka łączy nasz kraj z sąsiadami, tradycja ta jest najbardziej znana na Pomorzu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Temat wielkanocnych prezentów wciąż wywołuje sporo emocji. Są osoby, które uważają je za zbędny dodatek i wręcz wymuszoną okazję do zakupu kolejnych upominków dziecku. Inni jeszcze bardziej stanowczo odmawiają kontynuowania – jak to określają – amerykańskich zwyczajów, w myśl których również i ten, podobnie jak Halloween czy Black Friday, przywędrował do Polski zza oceanu. To mylne przekonanie wynika wyłącznie z niewiedzy.

Czy szarak przynosi prezenty?

Warto przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, skąd w świętach wielkanocnych wzięła się postać zająca. Nietrudno zauważyć, że to zwierzę, które nie ma określonej symboliki w tradycji chrześcijańskiej. Tymczasem jest to odwołanie do wiosny – o tej porze roku na polach zające były widywane jako pierwsze. Z czasem zaczęto je postrzegać jako zwiastun kończącej się zimy.

Teraz rozwiążmy jeszcze ciekawszą zagadkę: skąd powiązanie zajączka z czekoladowymi jajkami? Zgodnie z tradycją to właśnie takich smakołyków szukają dzieci w wielkanocny poranek. Rodzice ukrywają słodkie pisanki w mieszkaniu lub w ogrodzie, zachęcając swoje pociechy do radosnych poszukiwań.

Związek zajączka z czekoladowymi jajeczkami można wyjaśnić w całkiem logiczny sposób. Wszystko za sprawą polnych ptaków, które wraz z nadejściem wiosny zwykły składać jaja w opuszczonych przez zające legowiskach. W dawnych czasach, kiedy zapasy żywności w domach były nieco uszczuplone po zimie, ludzie wybierali się na polowania. Utarło się, że znalezienie ptasich jaj w zajęczej kotlince było prawdziwym szczęściem i darem od losu.

Wielkanocne prezenty – tradycyjnie czy nowocześnie?

Masz już pełny obraz tego, jak kształtował się zwyczaj wręczania prezentów podczas świąt Wielkiej Nocy. Warto jeszcze podkreślić, że tradycja ta dotyczyła głównie dzieci i obejmowała wyłącznie słodki upominek. W wielu regionach Polski zwyczaj ten zachował się do dziś w pierwotnej formie.

Coraz częściej jednak zauważa się, że upominki od zajączka przyjmują postać coraz droższych gadżetów, które wręcza się dzieciom oraz dorosłym. Jak uzasadnić to postępowanie? Rodzice starają się nadążać za duchem nowoczesności, który wyznacza i narzuca trendy wśród najmłodszych. W kontekście zapracowanej codzienności wielkanocne upominki dla dzieci i dorosłych to przyjemna odskocznia od obowiązków.

Co podarować na święta? Pomysły na piękny prezent

Organizacja świąt to spory wydatek, dlatego symboliczny, ale wartościowy upominek nie nadwyręży domowego budżetu, a będzie wspaniałą pamiątką dla kogoś bliskiego. Zarówno dzieci, jak i dorosłych ucieszy samodzielnie zaprojektowana fotoksiążka, w której pełno będzie radosnych kadrów. Ciekawym pomysłem będzie także fotoobraz, który stanie się efektowną dekoracją dziecięcego pokoju, lub kubek ze zdjęciem i autorskim tekstem.

Wszystkie te produkty i jeszcze więcej oryginalnych pomysłów na prezent znajdziesz w Colorland. To wyjątkowe miejsce w sieci, które pomoże Ci uwolnić swoją kreatywność i nadać wspomnieniom unikalnego kształtu. Wciel się w rolę artysty i utrwal cenne kadry, wykonując stylowy projekt. Na stronie znajdziesz intuicyjny kreator, z którym poczujesz twórczą swobodę. Daj się ponieść i przygotuj prezent, który stanie się niezapomnianą pamiątką.