poniedziałek, wrzesień 25, 2023
wtorek, 30 maj 2023 18:29

"Drag Queen: Kolorowy świat sztuki i wyrażania siebie"

drag queen drag queen mat.prasowe

Mocny, przerysowany makijaż, ekstrawagancka i bardzo kobieca fryzura, kolorowe paznokcie, ubiór podkreślający kobiecość na wiele różnych sposobów oraz buty na bardzo wysokim obcasie. Kobieta? Nie, to drag queen, czyli mężczyzna przebrany za kobietę spełniający się jako artysta. Drag queen to szczegółowo dopracowany wizerunek sceniczny, ale nie tylko.

Czy drag queen to transwestyci?

Ponieważ uproszczona definicja określa drag queen jako mężczyznę przebranego za kobietę, często w tym kontekście pada określenie transwestyta. Jednak trzeba wyraźnie rozgraniczyć sztukę sceniczną od orientacji seksualnej. Nie można oczywiście wykluczyć, że wśród drag queen zdarzają się transwestyci, jednak nie jest to normą. Nie każdy transwestyta jest drag queen i odwrotnie. Nie każda drag queen jest transwestytą.

Drag queen to bardzo wyraziste, przerysowane przebranie mężczyzny za kobietę, zawsze tworzone z myślą o występach publicznych – w klubach nocnych, kabaretach, w programach rozrywkowych. Drag queens najczęściej śpiewają lub tańczą, rzadziej przedstawiają monologi kabaretowe, ale takie sytuacje też mają miejsce.

Dlaczego drag queen są postrzegane jako ikony LGBT+

Występy drag queen nie są klasycznym manifestem orientacji seksualnej, jednak prawdą jest, że to właśnie artyści z tej grupy wykazują się większą tolerancją na odmienności i głośno mówią o potrzebie tolerancji i akceptacji. Zapewne z tego powodu są postrzegane jako ambasadorki środowiska LGBT+, ale też muszą się liczyć z przykrymi konsekwencjami, których doświadczyła między innymi polska drag queen – Mariolka Rebelia.

Jak wygląda występ drag queen?

Drag queens przywiązują bardzo dużą wagę do wizerunku artystycznego opartego na indywidualności, dlatego trudno mówić o jakimkolwiek schemacie występów scenicznych. Na pewno jest barwnie, bardzo kobieco, wyraziście i z wyraźnie położonym akcentem na akceptację oraz miłość bliźniego. Drag queen w istocie niczym nie różnią się do osób homo lub heteroseksualnych. Chcą kochać i być kochane. Wierzą, że każdemu jest pisane szczęście. Stają w obronie mniej odważnych i głośno krzyczą o równości. Może właśnie za to są tak nielubiane?