czwartek, luty 29, 2024
wtorek, 06 wrzesień 2022 11:47

Bieganie w sezonie jesienno-zimowym - jak się do niego przygotować?

legginsy do biegania legginsy do biegania freepik.com

Bieganie w jesienno-zimowych miesiącach stanowi nie lada wyzwanie. Warunki na zewnątrz nie rozpieszczają. Deszcz, śnieg oraz zimny, porywisty wiatr potrafią skutecznie zniechęcić do wysiłku. Jogging w tym okresie wymaga odpowiedniego przygotowania. W co się ubrać? O jakich zasadach pamiętać? Podpowiadamy.

Bieganie w sezonie jesienno-zimowych - jak się ubrać?

Pierwszym elementem, któremu należy poświęcić kilka słów jest bielizna. Powinna być ona wykonana z technicznych, cieplejszych materiałów. Dobrym pomysłem jest zakup bielizny bezszwowej, która pozwoli uniknąć obtarć. Warto zaopatrzyć się także w obcisłą koszulkę termoaktywną. Jej zadaniem jest skuteczne zebranie potu, a obcisła struktura dodatkowo zabezpieczy nas przed wiatrem.

Kolejnym niezbędnym elementem jest bluza. Nie musi być ona gruba. Techniczne materiały zapewniają ciepło pomimo cienkiej struktury. W przypadku bluz warto postawić na modele ze stójką na zamek, która pozwoli ochronić szyję przed wiatrem. Obowiązkową częścią ubioru są także legginsy do biegania. Powinny być one ocieplane, a w zimowych miesiącach zawierać także elementy odblaskowe.

Odzież sportowa to także odpowiednio dobrana kurtka. Jest ona najważniejsza, ponieważ ochrania nas przed niekorzystnymi warunkami. Podczas jesienno-zimowych wypadów najlepiej sprawdzi się kurtka z ociepleniem, ponieważ zwykła wiatrówka może nie wystarczyć. Dobór kurtki w dużym stopniu zależy od panujących warunków.

Bieganie w sezonie jesienno-zimowym - o czym pamiętać?

Jogging w chłodniejszych miesiącach to nie tylko odpowiedni ubiór. Aby trening przebiegał przyjemnie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest odpowiednia rozgrzewka. Ze względu na niską temperaturę nasze mięśnie potrzebują rozgrzania przed rozpoczęciem właściwego wysiłku. Warto poświęcić na nią około 15 minut.

Pod uwagę należy wziąć także nasze możliwości. Trzeba pamiętać, że bieganie w chłodzie i mokrej aurze to zupełnie inny rodzaj wysiłku niż jogging w komfortowej temperaturze. Może się to przełożyć na nasze możliwości biegowe. Kwestią kluczową jest także odpowiednie nawodnienie. Odpowiada ono za poziom naszej energii bez względu na porę roku.

Okres jesienno-zimowy charakteryzują także krótsze dni. Wybierając się na bieganie należy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie oświetlenie. Dobrym pomysłem będzie więc zaopatrzenie się w światełko lub chociaż elementy odblaskowe. Zwłaszcza w sytuacjach kiedy biegamy w słabo oświetlonych okolicach.