wtorek, listopad 28, 2023
wtorek, 02 sierpień 2022 18:26

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu swojej pierwszej maty do jogi?

maty do jogi maty do jogi pixabay

Dobre przygotowanie do rozpoczęcia treningu jogi to podstawa. Podejdź zatem do tego zadania we właściwy sposób! Na sam początek potrzebne będą wygodne ubrania, miejsce w którym będzie można praktykować oraz mata do jogi – element wyposażenia, bez którego nie obędzie się żaden jogin.

Jak ważna jest mata? Joga w odpowiednich warunkach

Wybór właściwej maty do jogi zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń – a może także zadecydować o tym czy zechcesz kontynuować swoją przygodę z tym typem aktywności fizycznej. Początkującym podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej maty.

Każdy, kto miał okazję rozpocząć naukę podstaw jogi, z pewnością dość szybko przekonał się, że niezbędna do tego jest dobrze dobrana mata. Joga, w wielu swoich odsłonach, niesie dla organizmu różnorodne korzyści – o ile, oczywiście, zatroszczymy się o właściwą amortyzację ciała.

Cel stosowania maty do jogi jest jasny – podczas ćwiczeń ma nam być wygodnie. Mata jest potrzebna do tego, aby zapewnić:

  • amortyzację stawów i kości,
  • izolację od zimna,
  • dobre podparcie,
  • minimalizowanie ślizgania się dłoni i stóp,
  • łatwiejsze osiągniecie stanu rozluźnienia (np. w pozycjach regeneracyjnych).

Mata powinna być odpowiednio gruba. Modele podróżne mają zaledwie kilka milimetrów w przekroju, ale nie będą dobrze sprawdzały się do codziennych ćwiczeń. Osoby początkujące powinny postawić na grubą i mięsistą matę, o grubości co najmniej 6 mm.

Maty do jogi – najpopularniejsze materiały wykonania

Mata do jogi to jednak akcesorium, które można znaleźć w bardzo szerokiej selekcji najróżniejszych modeli. W zależności od jej grubości i materiału wykonania, będzie ona odznaczać się nieco innymi właściwościami. Co więcej, warto wiedzieć, że obecnie coraz więcej marek odchodzi od wykorzystania materiałów syntetycznych (jak PVC czy PU), zastępując je częściowo lub w całości surowcami pochodzenia naturalnego.

Twoja mata do jogi może być wykonana m.in. z:

  • PVC, PU, gumy lub pianki EVA – czyli tworzy syntetycznych, które zapewniają przede wszystkim trwałość i łatwość pielęgnacji maty. Jest tak, ponieważ nie pochłaniają poty i nie stanowią dobrego środowiska do rozwoju bakterii. Przy tym, sprawdzają się świetnie podczas wyjazdów i praktyki w plenerze,
  • naturalnego korka – czyli surowców pochodzenia naturalnego. Kora drzewa korkowego odznacza się tym, że nie pochłania zabrudzeń, kurzu czy roztoczy, stanowiąc idealną opcję dla alergików. To materiał bardzo trwały, nieco mniej poręczny w transporcie niż lekki syntetyk, ale wciąż odporny na uszkodzenia.

Szeroki wybór mat wykonanych z trwałych tworzyw syntetycznych oraz naturalnych znajdziesz w ofercie Sklepu Jogina. Dostępne w sprzedaży maty do jogi oraz akcesoria marek takich jak Yogi & Yogini, 4F, Joy in me czy Kurma, wspomogą Cię przy poznawaniu pierwszych asan i dalszym szlifowaniu swoich umiejętności.

Maty kauczukowe do jogi – najlepszy wybór dla początkujących

Na uwagę osób początkujących zasługują jednak przede wszystkim maty kauczukowe. Do jogi praktykowanej w domowym zaciszu lub w studiu sprawdzą się bez zarzutu, zwłaszcza wówczas gdy zależy Ci na doskonałej amortyzacji ciała, wygodzie i trwałości.

Określenie “kauczuk” obejmuje całkiem szeroką grupę materiałów, które odznaczają się zarówno dobrą elastycznością, jak i lepkością – która w przypadku mat do jogi przekłada się na lepszą przyczepność. Poszukując akcesoriów kauczukowych można postawić na maty do jogi wykonane z:

  • naturalnego kauczuku, który idealnie sprawdzi się dla osób poszukujących maty biodegradowalnej, zapewniającej dobrą amortyzację, elastyczność i przyczepność,
  • syntetycznego kauczuku NBR, określanego także jako kauczuk nitrylowy, który jest znacznie mniej podatny na oddziaływanie czynników atmosferycznych (jak promieniowanie UV i wilgoć), niż naturalny kauczuk,
  • maty z termoplastycznej pianki TPE, która jest materiałem imitujący swoją strukturą kauczuk, a przy tym łączący sobie cechy tworzyw polimerowych, czyli trwałość, odporność na wycieranie.

Dobierając dla siebie matę pamiętaj także o tym, aby była odpowiednio długa. W tym celu dodaj do swojego wzrostu 10 cm zapasu. Dzięki temu leżąc na macie zostanie jeszcze dodatkowa ilość miejsca, która umożliwi wygodne przystąpienie do treningu.