niedziela, 31 lipiec 2022 17:39

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?

odżelaziacz wody odżelaziacz wody pexels

Woda jest źródłem życia i to fakt niezaprzeczalny. Pić wodę trzeba, wszak konieczne jest nawadnianie się. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że kupno wody butelkowanej wiąże się nie tylko z relatywnie wysokimi kosztami, ale też generowaniem większej ilości śmieci.

Tutaj pojawia się pytanie: czy można pić wodę z kranu? Czas dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czy można pić wodę z kranu?

Nie ma się co oszukiwać, większość z nas nie jest przekonana do picia wody z kranu. Zresztą już od najmłodszych lat byliśmy przestrzegani przez rodziców przed jej piciem. Rodzice nakazywali przegotowanie takiej wody, gdyż uważali, że tylko wtedy jest ona bezpieczna. I trzeba przyznać, że to przekonanie nadal w nas jest, choć tyle słyszy się o tym, że woda z kranu jest bezpieczna. Należy zadawać sobie sprawę, że jakość kranówki znacznie różni się od tej z lat 70-tych czy 80-tych. 40 czy 50 lat temu nie było tak dużych restrykcji. Oczywiście nie oznacza to, że ówczesna kranówka stanowiła zagrożenie dla życia. Jednak nie można powiedzieć, że nie powodowała ona od czasu do czasu nieprzyjemnych objawów żołądkowych. Na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło. Woda z kranu podlega najbardziej restrykcyjnym normom europejskim. I trzeba tutaj wiedzieć, że normy unijne są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż te opracowane przez Światową Organizację Zdrowia. Woda jest więc bezpieczna zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym.

Jak sprawdzić, czy Wasza woda nadaje się do picia?

Zasadniczo każda woda pochodząca z wodociągów, które dostarczają wodę do Waszego kranu jest bezpieczna. Jest ona regularnie oczyszczana, ale też badana. Można o tym przekonać się, wystarczy tylko wziąć próbkę i udać się do sanepidu, by sprawdzić jej parametry techniczne. Wyobraźcie sobie, że w wielu przypadkach woda kranowa ma zdecydowanie lepszy skład niż ta butelkowana. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej pić wodę z kranu, przy okazji jest ona zdecydowanie tańsza. Ale z drugiej strony, patrząc czasem na to, jak prezentuje się, czy jak smakuje, nietrudno odnieść wrażenie, że coś jest nie tak. Choć jest ona nadal bezpieczna, to poprzez liczne procesy uzdatniania czy jej twardość może dojść do tego, że smak nie jest najlepszy. Na szczęście można rozwiązać ten problem. Jak to zrobić?

Odżelaziacz wody – dlaczego warto go stosować?

Jeżeli na Waszej herbacie czy szklance pojawia się niespecjalnie estetyczny osad, to wcale nie oznacza, że woda jest niebezpieczna do picia. Jednak możecie poprawić jej smak i sprawić, że brzydki osad zniknie. Wystarczy tylko zdecydować się na odżelaziacz wody. Nadaje się on do wody pochodzącej z wodociągów, jak i wody studziennej. Można zdecydować się na odżelaziacz klasyczny, a więc ocynkowany, ale też automatyczny. Procesem filtrowania wody w tym przypadku steruje głowica elektroniczna, która umieszczona jest w kolumnie filtracyjnej. Takie rozwiązanie pozwoli Wam wreszcie cieszyć się smakiem wody, ale też sporo zaoszczędzić.

Czy warto kupować dzbanki filtrujące wodę?

Wiele osób uważa, że dobrym rozwiązaniem jest dzbanek filtrujący wodę. Zasadniczo można się z tym zgodzić, wszak rzeczywiście poprawia on smak wody. Z drugiej jednak strony należy zdawać sobie sprawę, że trzeba go regularnie wymieniać, co wiąże się z niemałymi kosztami. Do tego generuje się też duże ilości śmieci, co również nie wpływa pozytywnie na ekologię. W takim wypadku zdecydowanie lepiej zdecydować się na odżelaziacz wody, który jest zdecydowanie wyższej jakości. Jego montaż jest przy tym prosty, a do tego cena wcale nie jest wysoka. Ewidentnie jest to dobra inwestycja, dzięki której bez obaw będziecie podawać wodę kranową dzieciom. Odżelaziacz wcale nie zajmuje bardzo dużo miejsca i możecie wybrać rozmiar bardziej kompaktowy albo zamontować go w pomieszczeniu gospodarczym. Oczywiście można zdecydować się na inne filtry, jednak nie jest to wcale konieczne, szczególnie że jakość wody kranowej jest bardzo dobra. Warto więc zdecydować się na rezygnację z zakupu wody w plastikowych butelkach i zdecydować się na lepsze, a przy tym bardziej ekologiczne rozwiązanie.

© 2013-2020 by SN2.EU