wtorek, 26 lipiec 2022 18:24

Czy oglądanie telewizji jest szkodliwe dla dzieci? Tylko fakty

tv w Białymstok tv w Białymstok pexels

Wielu rodziców odczuwa naprawdę duże wyrzutu sumienia, gdy pozwala dzieciom oglądać tv. Trzeba przyznać, że na ten temat narosło już tyle mitów, że można aż się przerazić. Jednak czy rzeczywiście oglądanie telewizji jest tak szkodliwe dla dzieci? Poznajcie tylko fakty.

 

Czy dzieci powinny oglądać tv?

Żyjemy w XXI wieku pełnym technologii i nowoczesnych rozwiązań. Z tego też powodu trzeba liczyć się z tym, że od owej technologii się nie ucieknie. Rzecz jasna można być outsiderem, ale czy to aby dobre? Trzeba pamiętać, że we wszystkim nakazany jest umiar. Odrobina słodyczy nie sprawi, że człowiek przytyje 10 kg i będzie mieć nadwagę, podobnie rzecz wygląda z oglądaniem tv. Jeżeli zachowacie umiar, to nawet znajdą się programy telewizyjne, które będą Was rozwijać, a nie uwsteczniać. Nie inaczej sytuacja wygląda z dziećmi. Im także nie można całkowicie zabraniać oglądania tv, bo efekt może być odwrotny i gdy tylko dziecko będzie mogło zobaczyć nieco szklanego ekranu, to będzie patrzeć niczym sroka na złoto. Swoją drogą nawet w szkole dzieciaki oglądają programy edukacyjne czy też organizowane są wyjazdy do kina. Przecież nie zabronicie ich dziecku. Zatem prędzej czy później dziecko będzie oglądać tv bądź też ekran tabletu, czy komputera. Zamiast wprowadzać zakazy, lepiej uczyć dziecko zasad oglądania tv i włączać mu tylko programy, które mają jakąś wartość edukacyjną, bądź też są rozrywkową, ale dostosowaną do jego wieku.

Zagrożenia płynące z oglądania tv

Czy są zagrożenia związane z oglądaniem tv? Jasne, że tak! Ale jednocześnie trzeba pamiętać, że to Wy jako rodzice macie wpływ na to, co będzie oglądać Wasze dziecko i kiedy. Jeżeli będziecie pozwalać na oglądanie każdego filmu i to jeszcze nie będziecie mieć wyznaczonego czasu, to rzeczywiście telewizja może być szkodliwa. Jeżeli jednak będziecie włączać wartościowe programy, a do tego wyznaczycie czas tej rozrywki, to w żadnym wypadku oglądanie tv nie będzie szkodliwe. Swoistym kluczem do sukcesu jest oczywiście umiar i o ten umiar Wy jako rodzice musicie zadbać. Jednocześnie powinniście też pamiętać, że jeżeli Wasze dziecko nie będzie się nudzić, a więc będziecie z nim wychodzić na spacery czy też będziecie organizować rodzinne gry, to nawet nie pomyśli o oglądaniu tv. Nie chodzi o to, aby każdą minutę czasu dziecku organizować, lecz aby być przykładem, czyli po pracy nie możecie tylko zalegać na kanapie, oglądać tv i narzekać, bo dziecko przejmie Wasze nawyki, a przecież tego w żadnym przypadku nie chcecie. Warto jeszcze pamiętać, że program tv w Białymstoku, Warszawie czy Rybniku jest taki sam, a to oznacza, że każdy rodzic może znaleźć dla dziecka dobre i wartościowe treści, niezależnie w jakim mieście mieszka.

Dlaczego dziecko nie może oglądać niewłaściwych treści?

Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i z tego też powodu powinien pamiętać, że to, co włącza dziecku do oglądania, musi być dostosowane do jego możliwości psychicznych. Oznacza to, że nawet bajka, która jest w teorii dla jego wieku odpowiednia może wywoływać koszmary. Należy unikać też wszystkich programów, gdzie pokazywana jest przemoc, nawet jeżeli są to filmy anonimowe. Niestety dzieci, które oglądają niewłaściwe treści czy też oglądają zbyt dużo tv cierpią na koszmary senne, ale też mają problemy ze skupieniem się czy zaśnięciem.

Ile czasu każde dziecko może oglądać tv?

Do trzeciego roku życia dziecko zupełnie nie powinno oglądać tv, następnie w wieku od 4 do 6 lat ten czas nie powinien być dłuższy niż 20 minut. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą oglądać tv przez 45 minut, a starsze przez godzinę. Odpowiedni rodzaj programów plus właściwy czas, jaki dzieciaki będą oglądać tv w żadnym wypadku nie sprawi, że oglądanie telewizji będzie dla nich szkodliwe. Tutaj największą rolę rzecz jasna pełnią rodzice, którzy muszą dawkować technologie, ale jednocześnie muszą być dla dzieci przykładem, a to oznacza, że nie możecie tylko zabraniać oglądania tv, lecz sami także powinniście je ograniczyć. Zwróćcie też uwagę, by dzieci nie siedziały zbyt blisko ekranu i do tego w żadnym wypadku nie mogą jeść, oglądając tv.

© 2013-2020 by SN2.EU