środa, 08 czerwiec 2022 11:15

Naturalna higiena jamy ustnej

naturalne pasty do zębów naturalne pasty do zębów pixabay

Naturalne kosmetyki higieniczne i pielęgnacyjne zawojowały rynek. Coraz bardziej świadomi jako społeczeństwo sprzeciwiamy się barwionym i perfumowanym produktom z drogeryjnych półek.

Wiemy, jak bardzo jesteśmy nasączeni chemią, która niekoniecznie jest dla naszych organizmów obojętna. Jest to krok ku temu, żeby przeprowadzić mały detoks zarówno dla nas, jak i naszej planety. Zdajemy sobie sprawę z tego, ile wnika do naszego ciała niebezpiecznych substancji z kosmetyków do ciała i włosów, a czy zastanawialiście się jak to wygląda, w przypadku przenikania przez błony śluzowe… np. w ustach? Dlatego jednym z najlepszych startów jest wymiana zwykłych past na naturalne pasty do zębów. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko dostania się do naszego organizmu szkodliwych, trujących, a niejednokrotnie zmieniających gospodarkę hormonalną składników i mogących być zapalnikiem do powstawania nowotworów związków.

Domowe i naturalne sposoby mycia zębów.

Czym można umyć zęby zdrowo i odpowiednio? Naturalne sposoby mycia zębów okazują się być łatwe i nawet w kuchni znajdziemy wiele ciekawych możliwości. Wśród nich soda oczyszczona, olej kokosowy, sok z cytryny czy węgiel aktywny.

Soda oczyszczona wybiela i usuwa osady, wystarczy do łyżeczki sody dodać nieco wody i powstałą mieszanką po prostu umyć zęby. Ma ona działanie antybakteryjne, no i oczywiście silnie odplamiające. Usuwa nawet najbardziej uporczywe  osady mogące pojawić się gdy pijemy mocną herbatę, kawę albo palimy papierosy.

Olej kokosowy. Wymaga nieco dłuższego szczotkowania lub płukania niż standardowymi pastami i płynami, ale ma silne działanie łagodzące oraz oczywiście przeciwbakteryjne i odświeżające oddech. Warto wziąć trochę do ust na przykład na czas prysznica, a w tym czasie delikatnie rozprowadzać go językiem po zębach i dziąsłach. Naturalne pasty do zębów, jak i wiele innych ekokosmetyków, często bazują właśnie na oleju kokosowym.

Sok z cytryny. Najpopularniejszy domowy środek wybielające wszystko, w tym zęby. Jednak nie jest to opcja na codzienne mycie zębów, gdyż sam sok jest wystarczająco silny, aby podrażnić błony śluzowe lub szkliwo. Lepiej porządnie wyszorować nim zęby raz w tygodniu.

Jak naturalne sposoby mycia zębów, to nie można też nie wspomnieć o węglu aktywnym, który doskonale czyści dzięki właściwościom fizycznym (ściernym), jak i działa ściągająco, przeciwbakteryjnie i odświeżająco.

Naturalne pasty do zębów – skład.

Naturalne pasty do zębów to najczęściej właśnie mieszanka tego typu delikatnych, ale skutecznych środków. Sięgając po nie na sklepowej półce, warto przystanąć i spojrzeć na ich skład. Powinien być jak najkrótszy. Zdecydowanie nie powinny znajdować się w nich skomplikowane chemiczne nazwy, szczególnie zawierające takie człony jak PEG, paraben, a także na przykład: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Hydroxide oraz Hydroxypropyl Methylcellulose. 

© 2013-2020 by SN2.EU