czwartek, 10 czerwiec 2021 11:28

Piercing ucha - rodzaje i pielęgnacja

Kolczyki do nosa Kolczyki do nosa pixabay

Mnóstwo osób przekłuwa sobie uszy. Najczęściej robi to w sposób tradycyjny. Coraz więcej jednak ludzi decyduje się zrobić krok w przód. Kolczyk w uchu to dla nich za mało. Jakie są rodzaje piercingu? Koniecznie musisz się tego dowiedzieć.

Piercing - co to jest

Kolczykowanie było popularne jeszcze przed wieloma wiekami. Przez jakiś czas było ono nawet tematem tabu. Chociażby, w średniowieczu zakazano noszenia kolczyków w uszach. Piercing jest jedną z najbardziej popularnych form ozdabiania i modyfikacji ciała. Zabieg nie trwa długo (maksymalnie 2-3 minuty). Polega on na przebiciu skóry odpowiednią i igłą (lub wenflonem) i wprowadzeniu tam kolczyka. Wybrany obszar trzyma się specjalnymi szczypcami. Pod żadnym pozorem nie można używać pistoletu. Dlaczego? Takie narzędzie może po prostu rozerwać Ci skórę. Ponadto kolczyki, które do niego pasują mogą Cię uczulić. Dlatego też, jeśli zależy Ci na dobrym i bezpiecznym zabiegu, udaj się do wykwalifikowanego piercera. On na pewno Ci pomoże i doradzi. Pamiętaj również o tym, że o kolczyk oraz miejsce przekłucia należy dbać. Nie powinno się wymieniać biżuterii do momentu, gdy rana w 100% się zagoi. 

Rodzaje piercingu - płatek ucha

Kolczyki w uchu to obecnie jedna z najpopularniejszych ozdób. Wiele osób przekłuwa sobie same płatki ucha, inni skupiają się na chrząstce. Warto jednak wiedzieć, że to nie są jedyne rodzaje piercingu. Ucho może być ozdabiane różnymi kolczykami, które wprowadzić można w niemalże każde miejsce. To idealny sposób na ciekawy wygląd i bycie trendy. Rynek oferuje mnóstwo biżuterii, która jest dostosowana do tego typu przekłuć. Jakie są rodzaje kolczyków w uchu? Które z nich są najczęściej wybierane? Oto przekłucia, które obejmują płatek ucha (najczęściej stosuje się do niego kolczyk typu labret):

 • Standard Lobe - najbardziej popularny, goi się dość krótko (maksymalnie do 3 miesięcy). Bardzo często wykonywany jest za pomocą pistoletu przez kosmetyczki.
 • Upper Lobe - kolczyk jest umieszczany wyżej.
 • Transverse Lobe - wykonuje się je w poprzek płatka. W tym przypadku używa się kolczyka typu banan.
 • Vertical Lobe - pionowe przekłucie płatka ucha przy zastosowaniu sztangi.

Rodzaje piercingu - chrząstki ucha

Kolczykowanie obejmuje również kości oraz chrząstki. W tej grupie wyróżniamy poniższe kolczyki w uchu:

 • Helix - wykonuje się go wzdłuż naturalnego zagięcia chrząstki,
 • Forward Helix - umiejscowiony jest na obrąbku ucha (na tym samym poziomie, co Helix), 
 • Daith - kolczyk umieszcza się w małżowinie usznej, jest mało bolesny.
 • Rook - kolczyk przechodzi przez chrząstkę ucha między częściami muszli ucha,
 • Industrial - jego założenie wymaga dwóch przekłuć, zakłada się go na górnej chrząstce.
 • Tragus - krążą opinię, że należy do najbardziej bolesnych, ponieważ igła przebija się przez kilka warstw chrząstki, kolczyk znajduje się na skraju ucha.
 • Anti Tragus - przekłuwa się małą chrząstkę, która znajduje się nad płatkiem ucha. 
 • Conch - biżuteria umieszczona jest w centrum muszli ucha, dość trudno się go zakłada.

Rodzaje piercingu - nos

Nie tylko kolczyki w uszach są popularne. Gwiazdy show-biznesu i zwykli ludzie zakochują się w kolczykach do nosa. Wiele osób wybiera delikatną biżuterię na bocznym płatku, inni wolą kółeczko na środku tego narządu. Zabieg przekłucia wykonuje się za pomocą specjalnej igły iniekcyjnej lub wenflonowej. Natężenie bólowe zależy od miejsca, które zdecydujesz się zakolczykować. Z reguły wprowadzenie igły w płatek nosa jest mniej bolesne. Jakie są rodzaje kolczyków w nosie? Najczęściej robi się: 

 • Septum - w tym rodzaju piercingu przekłuwa się chrząstkę przegrody nosowej. Do wykonania zabiegu potrzebne jest znieczulenie, bo proces jest bardzo bolesny. Efekt końcowy jest jednak bardzo ciekawy,
 • Nostril - mało bolesne przekłucie płatka nosa, najczęściej kolczykuje się jedną stronę.
 • Bridge Piercing - w tym przypadku kolczykuje się skórę między oczami.
© 2013-2020 by SN2.EU