czwartek, 15 kwiecień 2021 15:30

Czym jest astaksantyna? Jakie jest jej działanie?

astaksantyna astaksantyna pixabay

Na rynku suplementów diety regularnie pojawiają się nowe produkty, które podbijają serca osób chcących zadbać o swoje zdrowie i urodę.

Jednym z najnowszych hitów staje się astaksantyna, o której robi się coraz głośniej. Czym dokładnie jest ten produkt? Gdzie go można znaleźć i czy faktycznie warto kupować taki suplement diety? Przekonaj się, co warto wiedzieć na temat astaksantyny, zanim po nią sięgniesz.

Co to jest astaksantyna?

Astaksantyna jest uznawana za jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów. Oznacza to, że może spowalniać proces starzenia się organizmu, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Naturalnie znajduje się w mikroalgach o nazwie Haematococcus pluvialis. To właśnie one odpowiadają za różowe i czerwone zabarwienie niektórych zwierząt morskich np. łososi czy skorupiaków. W suplementach diety zawarty jest wyciąg z tych alg, który pochodzi z kontrolowanych hodowli, co pozwala na uzyskanie produktu o określonych właściwościach.

Jakie jest działanie astaksantyny?

Jako główną zaletę przyjmowania tej substancji wskazuje się to, co zostało wspomniane wyżej, czyli wysokie skoncentrowanie substancji antyoksydacyjnych. Badania pokazują, że jest ona nawet o 65 razy silniejsza od witaminy C i 50 razy silniejsza od witaminy E, które to uznawane już są za bardzo silne przeciwutleniacze.

Warto przy tym wspomnieć, że astaksantyna oddziałuje na cały organizm w takim samym stopniu. Zmniejsza tempo jego starzenia się. Może także wpływać na zmniejszenie się ryzyka wystąpienia nowotworów. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że dla utrzymania zdrowia konieczna jest zrównoważona dieta, która dostarcza wszelkich wartościowych składników odżywczych, a suplementy będą jedynie dodatkiem do niej. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem.

W jakiej formie oferowana jest astaksantyna?

Organizm ludzki nie wytwarza astaksantyny. Można ją jednak dostarczać wraz z pożywieniem. Znajduje się ona przede wszystkim w rybach takich jak pstrąg czy łosoś oraz owocach morza: krewetkach, langustach i krabach. Zalecana dzienna dawka tej substancji dla dorosłego człowieka to od 7,8 do 12 mg astaksantyny.

Inną możliwością jest przyjmowanie suplementów diety, które zawierają tę substancję. Przy wyborze produktu zwróć uwagę na to, z jakich źródeł jest pobierana astaksantyna wykorzystywana do produkcji suplementu. Zwracaj uwagę też na to, żeby sam produkt nie zawierał w sobie sztucznych barwników czy substancji zapachowych.

© 2013-2020 by SN2.EU