środa, 14 kwiecień 2021 13:25

Poduszki i poszewki dekoracyjne – jak je dopasować do wystroju wnętrza?

dekoracyjne poszewki na poduszki dekoracyjne poszewki na poduszki pixabay

Dekoracje odgrywają ważną rolę w tworzeniu aranżacji. Za ich pomocą można całkowicie odmienić charakter wnętrza i wprowadzić do niego nowy klimat.

Ozdoby są też najprostszym, a zarazem najtańszych sposobem na metamorfozę mieszkania bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie poduszek dekoracyjnych, ale jakie wybrać, aby podkreślały styl aranżacji? Podpowiadamy!

Czym się kierować przy zakupie poduszek?

Poduszki to zazwyczaj najbardziej widoczny element dekoracyjny we wnętrzu. Wybór nie może być więc przypadkowy, gdyż to one w dużej mierze odpowiadają za pierwsze wrażenie po wejściu do pokoju. W ofercie sklepów znajdziesz bogaty przegląd wzorów i kolorów poduszek, jednak kwestie wizualne nie powinny być głównym kryterium wyboru. Musisz też zwrócić uwagę na takie cechy jak:

  • rozmiar – najlepszym pomysłem jest dobranie wielkości poduszek pod kątem powierzchni sofy lub łóżka. Nie powinny być za duże, gdyż będą przeszkadzać w wygodnym odpoczynku na kanapie. Jednocześnie zbyt małe mogą sprawić, że wystrój będzie wyglądał chaotycznie,
  • kształt – dekoracyjne poszewki na poduszki są kwadratowe lub prostokątne. Współczesne trendy wnętrzarskie zachęcają jednak do eksperymentowania z formami dekoracji. Dzięki temu znajdziesz na rynku także poduszki okrągłe, imitujące wygląd owoców lub słodyczy,
  • materiał wykonania – poszewka musi być miękka i miła w dotyku, ale także wykonana z funkcjonalnych materiałów. Użyte do ich produkcji tkaniny powinny być wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości i przystosowane do prania w pralkach.

Poszewki i poduszki dekoracyjne dobiera się pod kątem stylu aranżacji, aby skomponowały się z pozostałym wyposażeniem. Możesz je również wybrać na zasadzie kontrastu, skupiając się głównie na tym, aby pasowały do wyglądu sofy. W ten sposób stworzysz ciekawy efekt i sprawisz, że pomieszczenie zyska indywidualny charakter. 

Poduszki w stylu glamour

Do wnętrz przepełnionych blaskiem i blichtrem, najbardziej będą pasowały poszewki na poduszki w wyrazistym wzornictwie. Należy jednak ostrożnie podchodzić do ich wyboru, gdyż zbyt krzykliwe dodatki wprowadzą niepotrzebny chaos. Dobrym rozwiązaniem będą jednokolorowe poduszki z błyszczącymi aplikacjami. W wersji glamour mogą być także wzbogacone przeszyciami z koralików lub kryształków, aby spotęgować efekt dekoracyjny.

Poszewki na poduszki w nowoczesnym stylu

W pomieszczeniach utrzymanych w stylu modernistycznym, w których przeważa prostota i minimalizm, masz do wyboru dwa rozwiązania. Jeżeli chcesz zachować spójną aranżację, zdecyduj się na klasyczne poduszki w kolorze kontrastującym z pozostałym wyposażeniem. Gdy zależy Ci jednak na wprowadzeniu nieco ekstrawagancji, wybierz pluszowe dekoracje przypominające wyglądem ciastka, owoce czy inne przysmaki.

Okolicznościowe poszewki na poduszki

Elementy dekoracyjne często zmienia się zgodnie z okazją czy porą roku. Jest to najprostszy sposób na ozdobienie wnętrza bez konieczności wprowadzania kosztownych zmian. Jeżeli również jesteś miłośnikiem takich rozwiązań, w Twoim domu nie może zabraknąć świątecznych poszewek na poduszki. Są opatrzone wzorem w mikołaje, renifery lub choinki i będą też świetnym pomysłem na prezent. Poduszki okolicznościowe znajdziesz również np. w wersji walentynkowej czy wielkanocnej.

Poszewki to najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią zmieniać aranżację. Po zdjęciu zajmują mało miejsca w szafie i możesz je dowolnie zmieniać, nakładając na poduszkę wzór, który najbardziej Ci odpowiada.

 

© 2013-2020 by SN2.EU