czwartek, kwiecień 25, 2024
wtorek, 06 październik 2020 11:34

Taniec klasyczny dla dzieci

Zajęcia taneczne dla dzieci Zajęcia taneczne dla dzieci

W szkołach tańca, ośrodkach kulturalnych i edukacyjnych często widzi się ogłoszenia zapraszające małe dzieci na zajęcia baletowe. I tu powstaje pytanie, czy maluchy faktycznie są w stanie przyswoić kroki tańca klasycznego? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Zajęcia muszą być jednak dostosowane do wieku małych uczestników. Czego uczą się dzieci na takich zajęciach i jakie przynoszą one korzyści?

 

Maluch nie od razu będzie tancerzem baletowym!

Już na początku trzeba wyjaśnić pewną kwestię. Niektórzy rodzice zapisują swoje pociechy na balet, spodziewając się "cudów" i rezultatów widocznych już po kilku lekcjach. Na początku sezonu instruktor powinien poinformować rodziców o celu zajęć i uświadomić ich, co będzie na nich przerabiane. Małe dzieci nie uczą się skomplikowanych sekwencji baletowych, czy piruetów. 4-latek nie ma jeszcze dobrej koordynacji ruchowej i świadomości swojego ciała. Zajęcia baletowe mają nauczyć go nowych schematów ruchowych. 

Maluchy wkraczając małymi krokami w świat tańca, zaczynają obcować z muzyką i uwrażliwiać słuch na elementy dzieła muzycznego, takie jak tempo, dynamika, czy rytm. Uczą się dyscypliny, odpowiedniego zachowania na lekcji, kształtują swoją uważność.

Dopiero wszystkie te aspekty połączone razem otwierają przed dzieckiem furtkę do nauki bardziej złożonych kroków, obrotów, czy kombinacji tanecznych oraz dają możliwość dalszego rozwoju: https://taniec.com.pl/wr/grupy/dzieci/style-taneczne/?wiek=2&style-taneczne=1&locationId=10

Taniec w formie zabawy i korzyści z tego płynące

Zajęcia baletowe dla dzieci przyjmują formę zabaw, w których sprytnie przemycane są kroki baletowe, ćwiczenia na plastykę stóp, zasady prawidłowej postawy ciała, podstawowe pozycje rąk oraz elementy wzmacniające i rozciągające.

Tańcząc w parach, dzieci integrują się ze sobą, zawierają przyjaźnie, uczą się współpracować z drugą osobą.

Muzyka klasyczna pobudza wyobraźnię i rozwija wrażliwość dziecka. Maluchy ruszając się w takt utworów słynnych kompozytorów, nabierają gracji i lekkości ruchów. 

Zabawy przestrzenno-ruchowe (np. popularny berek, w którym zwykły bieg zastąpiony jest przez bieg na paluszkach) mają za zadanie nauczyć dzieci poruszania się w przestrzeni w określony sposób oraz uświadomić je o istnieniu różnych kierunków.

Improwizacja do muzyki pozwala zaś na uruchomienie w nich pokładów energii i pobudzenie kreatywnych działań ruchowych.

Ćwiczenia rozciągające poprawiają elastyczność i ruchomość kręgosłupa, który w tak młodym wieku z łatwością się im poddaje. Dzieci są nie tylko bardziej rozciągnięte, ale też bardziej sprawne.

Nie sposób nie wspomnieć o pozytywnym wpływie zajęć baletowych na koordynację i ogólną motorykę małego ciała, co później w łatwiejszym stopniu pozwoli im na przyswajanie choreografii.

Jak widać, balet dla dzieci kryje w sobie wiele pozytywnych aspektów. Są to zajęcia rozwijające nie tylko ciało młodego człowieka, ale również jego ducha. Warto również podkreślić, że balet stanowi całkiem logiczny wybór na początku ścieżki tanecznej. Na tańcu klasycznym bazuje bowiem wiele technik tanecznych. Mając podstawy, odpowiednio ustawione ciało i dobre rozciągnięcie, dziecko będzie mogło w przyszłości spróbować swoich sił na innych zajęciach, takich jak jazz dance, modern, czy hip hop. Każda szkoła tańca posiada bogatą ofertę zajęć https://taniec.com.pl.