czwartek, 24 wrzesień 2020 15:24

Jakie książki i zbiory zadań wybrać do matury z biologii?

książki o biologii książki o biologii

Przygotowania do matury z biologii są dużym wyzwaniem. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie publikacje – takie, które ułatwią zarówno zdobycie nowej wiedzy, jak i usystematyzowanie tej, którą już mamy. Jakie książki do biologii i zbiory zadań są polecane? Przygotowaliśmy zestawienie.

1. Encyklopedia szkolna - biologia

To właściwie rodzaj słownika z pojęciami biologicznymi. Zawiera blisko 4 000 haseł oraz setki tabel i rysunków. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy odświeżyć sobie definicję konkretnego pojęcia lub po prostu chcemy się upewnić, że dobrze je rozumiemy. Encyklopedię napisano w przystępny sposób. Zrozumie ją zarówno maturzysta, jak i młodsi uczniowie. Książkę wydało wydawnictwo Zielona Sowa.

2. Biologia - repetytorium dla maturzystów i kandydatów na uczelnie medyczne, Jacek Danowski

To obszerne repetytorium składa się aż z trzech tomów i jest już rodzajem bestsellera. Jego wydania ukazywały się przez wiele lat (od roku 1985), przy czym każde kolejne było poprawione i uzupełnione przez autora, Jacka Danowskiego. Dzięki temu repetytorium stanowi kompleksową bazę wiedzy dla każdego maturzysty i kandydata na uczelnie medyczne. Bez wątpienia warto się w nie zaopatrzyć, najlepiej w komplecie. Wszystkie trzy tomy kupisz w specjalistycznych księgarniach.

3. Biologia - wybór testów i zestaw pytań otwartych i zamkniętych, Andrzej Persona

W tym zbiorze znajduje się ponad 3,5 tys. pytań zamkniętych i otwartych. To doskonała szansa dla maturzysty na usystematyzowanie wiedzy, sprawdzenie się i zaznajomienie z formą egzaminowania. Warto zaopatrzyć się w ten zestaw wraz z wcześniej wymienionym repozytorium. Jak podaje wydawnictwo odpowiedzialne za te publikacje, są to pomoce dydaktyczne, które umożliwiają kompleksowe przygotowanie się zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

4. Biologia - zbiór zadań matura 2020-2022, Jacek Mieszkowicz

Poprzednie publikacje, chociaż są uniwersalne, powstawały dla maturzystów z poprzednich roczników. Nieco aktualniejszą propozycją jest zbiór zadań Jacka Mieszkowicza na maturę 2020-2022. Publikacja ta składa się z czterech tomów, z czego każdy skupia się na osobnym zagadnieniu. Pierwszy dotyczy biologii komórki, bakterii i wirusów, tkanek roślinnych, grzybów itp. Drugi – bezkręgowców, kręgowców, metabolizmu i biochemii. Trzeci – anatomii i fizjologii człowieka. Czwarty omawia zaś genetykę, biotechnologię, ekologię i ewolucjonizm.

5. Ćwiczenia maturalne z komentarzami, Łukasz Czarnocki

Ta książka do biologii składa się z pięciu części i stanowi kompleksowy zbiór ćwiczeń maturalnych. Całość uzupełniają komentarze, które wyjaśniają poszczególne zagadnienia lub sugerują właściwą odpowiedzieć. “Mechanizm” ten poniekąd imituje pracę z nauczycielem. Każdą z publikacji podzielono na działy tematyczne, co ułatwia systematyzację wiedzy.

Większość propozycji wymienionych w tym artykule jest łatwo dostępna w księgarniach specjalistycznych. Polecamy szczególnie książki o biologii dostępne w księgarniach naukowych np. Medicon. Są to sklepy, które nie tylko mają szeroką ofertę, ale dodatkowo oferują dużo bardziej okazyjne ceny od księgarni komercyjnych.

Wyświetlony 88 razy
© 2013-2020 by SN2.EU