sobota, czerwiec 15, 2024
środa, 07 marzec 2012 13:02

Świętuj razem z PAH Światowy Dzień Wody

Polska Akcja Humanitarna, od dwóch dekad zaangażowana w projekty wodne i sanitarne, już po raz trzeci organizuje obchody Światowego Dnia Wody. Z tej okazji, 23 marca w klubie Palladium o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Anity Lipnickiej i Johna Portera oraz rozstrzygnięcie konkursu filmowego o tematyce wodnej.
PAH przez 20 lat pracy zapewniła dostęp do wody dla ponad 500 tysięcy osób, a dla 1,5 miliona dostęp do należytych warunków sanitarnych. Tegoroczne hasło Dnia Wody to „Woda i bezpieczeństwo żywnościowe”, co doskonale oddaje sens aktualnych działań PAH w Sudanie Południowym, Autonomii Palestyńskiej i Somalii.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na najważniejsze problemy związane z dostępem do wody. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Polska Akcja Humanitarna chce przypominać ludziom, że woda jest życiem -  to dzięki niej możemy przetrwać i to właśnie ona jest niezbędnym warunkiem rozwoju. Ludność żyjąca na terenach ubogich w zasoby wodne często cierpi głód, gdyż ma ograniczone możliwości samodzielnej produkcji żywności. Według ekspertyz ONZ problem związany ze zmniejszającymi się zasobami wody na świecie będzie miał rosnący wpływ na redukcję zasobów żywności. PAH zapewniając dostęp do wody w Autonomii Palestyńskiej, Somalii i Sudanie Południowym, przeciwdziała głodowi i niedożywieniu zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Prezentację projektów wodnych i sanitarnych realizowanych przez PAH będzie można obejrzeć podczas imprezy z okazji Światowego Dnia Wody, która  rozpocznie się o godz. 19.00 w Klubie Palladium w Warszawie. Atrakcją wieczoru będzie koncert Anity Lipnickiej i Johna Portera, którzy zagrają na żywo dla prawie 1000 osób. Występ gwiazd poprzedzi support Piotra Lisieckiego (podczas imprezy zostanie mu wręczona Złota Płyta) oraz prezentacja filmów o tematyce wodnej nagrodzonych w konkursie PAH. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Barta Pogody „Kobiety w Sudanie Południowym”. Imprezę poprowadzi Joanna Jabłczyńska, która po raz kolejny wspiera działania PAH z okazji Światowego Dnia Wody.

Bilety na koncert w cenie 50 zł (25 zł ze zniżką) będą dostępne w przedsprzedaży od 5 do 16 marca na stronie Sklepu Przyjaciół PAH www.sklep-pah.pl oraz w dniu imprezy w Klubie Palladium od godziny 18.00. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na Kampanię Wodną, w ramach której od 2004 roku Polska Akcja Humanitarna gromadzi fundusze na wspieranie społeczności, których prawo do wody i godnych warunków sanitarnych jest łamane. Ambasadorką Kampanii od 2008 roku jest znana aktorka i modelka Agata Buzek.

Dla mnie Światowy Dzień Wody to radosne święto, podczas którego doceniamy wartość i rolę wody w naszym życiu. Tutaj w Polsce jesteśmy nią otoczeni, odkręcamy kurek i mamy jej pod dostatkiem. Jednak zdaję sobie sprawę, że dla milionów ludzi na świecie jest to wciąż nieosiągalny luksus. Każdy powinien mieć do niego dostęp, tym bardziej, że woda jest również niezbędna do samodzielnej produkcji żywności. Zapewniając do niej dostęp przeciwdziałamy także głodowi i niedożywieniu. Z tego powodu wspieram Kampanię Wodną PAH, której celem jest zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do wody pitnej i godnych warunków sanitarnych.” mówi Agata Buzek.


Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 28 lipca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów zostało uznane za jedno z podstawowych praw człowieka. Uznano, że dostęp do czystej wody i sanitariatów jest konieczny do pełnej realizacji innych praw. Polska nie podpisała tego dokumentu.