piątek, kwiecień 26, 2024
niedziela, 20 listopad 2011 23:10

Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę na rzecz pomocy żywnościowej dla Korei Północnej

Korea Północna zmaga się z poważnym kryzysem żywnościowym. Ostatni rok obfitował w klęski żywiołowe w postaci ulewnych deszczów, powodzi oraz rekordowo niskich temperatur w okresie zimy, co wpłynęło destrukcyjnie na uprawę zbóż oraz przechowywane zapasy żywności. W obliczu tej sytuacji Unia Europejska, FAO i WFP zdecydowały o udzieleniu pomocy żywnościowej. Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę na ten sam cel.
Ponad 6 mln mieszkańców Korei Północnej zagrożonych jest chronicznym niedożywieniem. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka szczególnie prowincje leżące na północny i wschodzie kraju. Ze względu na zaostrzający się kryzys racje żywnościowe dystrybuowane przez państwo, stanowiące główne źródło pożywienia dla trzech czwartych mieszkańców północnej cześć kraju, zostały drastycznie zmniejszone: z 400 g zbóż na osobę na dzień w kwietniu do 150 g zbóż (równowartość miski ryżu) na osobę na dzień w czerwcu. Stanowi to jedną piątą średniego zapotrzebowania kalorycznego na dzień.

Najbardziej poszkodowane w tej sytuacji są dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące, osoby starsze, niepełnosprawne, niezdolne do pracy oraz duże rodziny z niewielkim odsetkiem zatrudnionych osób.
Przyczyną obecnego kryzysu żywnościowego są klęski żywiołowe niszczące uprawy zbóż oraz warzyw, ale także redukcja importu żywności spowodowana wzrostem cen na międzynarodowym rynku żywności i paliw oraz zmniejszonymi przychodami z eksportu towarów koreańskich, a także dewaluacją tamtejszej waluty. Kolejnym problemem jest również zmniejszenie dwustronnej pomocy żywnościowej pomiędzy Koreą a ościennymi państwami.
Polska Akcja Humanitarna skupi się na pomocy w rejonie Hamhung, nawiedzanym w lipcu i sierpniu tego roku przez kolejne kataklizmy pogodowe. PAH posiada już doświadczenia pracy tym rejonie, ponieważ w latach 2009-2010 dostarczała do jednego ze szpitali sprzęt medyczny.
PAH zamierza dożywiać dzieci oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Jak wskazuje najnowszy raport UE najskuteczniejszą formą dystrybucji żywności jest współpraca z przedszkolami, szkołami oraz szpitalami.
Pomoc żywnościowa dostarczana do rejonu Hamhung będzie ściśle monitorowana przez pracownika PAH. Całość działań pomocowych będzie także skoordynowana z ogólnym planem Światowego Programu Żywnościowego (ang. WFP).

Wspieraj kampanię PAH „Świat bez głodu”:

Wpłać dowolną kwotę na konto

BPH SA 76 1060 0076 0000 3310 0019 0926

lub

BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960       z dopiskiem „Korea”.