czwartek, 01 wrzesień 2011 18:45

Ratuj z Lakmą zagrożony gatunek

2 września startuje pierwsza część ogólnopolskiej akcji „Budujemy Dom dla Sowy Pójdzki”, organizowana przez firmę Lakma, producenta ekologicznych środków czystości Green Vision. Przez kolejne dwa tygodnie jej trwania w 20 sklepach Real w całej Polsce oraz na www.sidolux.pl bbbnbędą zbierane cegiełki, które mają wspomóc budowę budek lęgowych dla tego zagrożonego gatunku.
Akcji patronuje Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Sowa pójdźka jest od wielu lat pod ścisłą ochroną. Mimo to, w wyniku rozwoju miast i wsi jej liczebność dramatycznie spada. - Zmienia się sposób użytkowania gruntów, zmniejsza się liczba naturalnych dziupli, a podczas remontów budynków mieszkalnych i gospodarczych zatykane są otwory wlotowe. W ten sposób pójdźki pozbawiane są odpowiednich siedlisk do polowań i gniazdowania – mówi Barbara Draus, Dyrektor Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, zajmującej się m.in. zagrożonymi gatunkami ptaków.

Skutecznym rozwiązaniem jest montowanie specjalnych budek lęgowych, które Pójdzki bardzo chętnie zasiedlają. Jednakże wymaga to odpowiednich nakładów finansowych. Z tego powodu, producent ekologicznych środków do sprzątania domu Green Vision – firma Lakma Strefa – postanowiła przeprowadzić akcję, mającą na celu wsparcie tego zagrożonego gatunku i budowę budek. – Na co dzień produkujemy ekologiczne środki, które pozwalają zadbać o dom. Akcja ekologiczna, mająca na celu zwrócenie uwagi na zagrożony gatunek, który ma problemy z lęgowiskami była dla nas czymś naturalnym. Tym bardziej, że los małej Sowy Pójdźki ujął nas za serca. Chcemy propagować ekologiczne podejście do życia nie tylko poprzez proponowanie biodegradowalnych produktów, ale także poprzez kształtowanie odpowiedzialnych postaw, w kwestii środowiska – mówi Agnieszka Barańska z firmy Lakma Strefa.

Do współpracy została zaproszona sieć handlowa Real, w której przez najbliższe dwa tygodnie będzie odbywać się zbiórka cegiełek. Wszyscy, którzy będą chcieli wesprzeć akcję będą mogli odebrać bezpłatną cegiełkę od Pójdźkowych Konsultantów. Będą oni obecni w 20 sklepach Real w 15 miastach Polski (m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Kielce, Szczecin) przez dwa kolejne weekendy. Akcję można także wesprzeć odwiedzając stronę www.sidolux.pl i klikając na specjalny baner.  

Informacje o Sowie Pójdzce
Sowa Pójdźka (Athene noctua), to mała sowa, która rozmiarami ustępuje nawet gołębiom. Jej nazwa wywodzi się od bogini Ateny. Pójdźki gnieździły się w załomach murów Akropolu, co miało świadczyć o sympatii bogini dla tych ptaków. Wierzono, że Atena używała ich jako posłańców. W wielu kulturach, także i na terenie Polski uważało się sowę za symbol mądrości i wiedzy, którym jest zresztą do dzisiaj.
Pójdźkę charakteryzuje stosunkowo krótki ogon, zwarta i zaokrąglona sylwetka, białe szerokie „brwi” oraz jasne długie nogi. Ptak zamieszkuje głównie tereny wiejskie lub podmiejskie graniczące z terenami rolniczymi. Dogodne dla nich miejsca polowań to tereny z niską roślinnością trawiastą (łąki, pastwiska), na których łatwo jest dostrzec i upolować zdobycz polując z czatowni (słupki ogrodzeniowe, płoty) lub „na piechotę”. Żywi się drobnymi gryzoniami (np. norniki, myszy) jak i bezkręgowcami (dżdżownice, chrząszcze). Gnieździ się w dziuplach głowiastych wierzb, jak również na strychach czy w otworach budynków.


© 2013-2020 by SN2.EU