wtorek, 19 luty 2013 18:16

Masz niepotrzebną cyfrówkę - oddaj dzieciom z Nepalu

Zbiórka aparatów prowadzona jest w trzech miastach Europy: w Londynie, Berlinie i Warszawie. Aparaty zostaną przeznaczone do realizacji projektu: „Historia z Gosaikundy”.
Projekt „Historia z Gosaikundy” ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych grupy dzieci w wieku 6-16 lat mieszkających w wiosce Syabru Bensi w Nepalu. W ramach projektu dzieci nauczą się obsługiwać sprzęt fotograficzny oraz wykonywać atrakcyjne wizualnie obrazy fotograficzne.

Podczas 8 - dniowego pleneru  fotograficznego prowadzonego w wiosce Syabru Bensi w Nepalu przez profesjonalnych fotografów z grupy Akademia Pstryk (www.ClickAcademy.co.uk) Martę Kotlarską i Annę Udowicką, specjalizujących się prowadzeniu warsztatów partycypacyjnych, grupa dzieci przygotuje zdjęcia ilustrujące lokalną opowieść związaną z jeziorem Gosaikunda. Wystawa ich prac zostanie pokazana w przestrzeni publicznej w wiosce Syabru Bensi w okresie święta Jainai Purima  oraz w Kathmandu. Powstały w ramach projektu materiał fotograficzny zostanie także wydrukowany w formie pocztówek, które będą sprzedawane w miejscowości (tak tylko w Syabru), a dochód z nich uzyskany będzie przeznaczany na kolejne projekty edukacyjne z tamtejszymi dziećmi.

Syabru Bensi jest jednym z trzech wejść w trasę trekkingową do jeziora Gosaikunda. Jezioro znajduje się na wysokości 4380 m n.p.m. W okresie święta Jainai Purima rokrocznie około 25.000 pielgrzymów rusza nad jezioro, aby dokonać uroczystej ablucji w jego wodach.  Jest to prawdziwie ekumeniczny festiwal, na który z całego Nepalu przybywają zarówno Szamani, by wykonać  swoje  rytualne śpiewy i tańce. Równocześnie Hinduistyczni kapłani śpiewają pełną  mocy pieśń Gayatri Mantra i zmieniają swoje religijne sznury. Wiele osób dokonuje rytualnych ablucji w wodach jeziora, a Rakshya Bbandhan,  czerwony lub żółty ochrony sznurek, jest wiązany przez kapłanów wokół nadgarstków zarówno Hinduistów jak i Buddystów.

Jezioro Gosaikund jest kolejnym symbolem religijnym przybytku boga Shivy. Według wierzeń religijnych wody jeziora połączone są ze zbiornikiem w świątyni Kumbheshwar w Patan (Dolina Kathmandu), 60 km dalej na południowy wschód. Uważa się, że jezioro powstało od uderzenia ziemi przez święty trójząb boga Sziwy, który po wypiciu trucizny danej mu przez  Samudra manthan desperacko pragnął zimnej wody, aby ugasić przytłaczające ciepła.

Bazą projektu będzie piekarnia Polska, jedyny polski projekt pomocowy na terenie Azji Południowej oraz lokalna szkoła znajdujące się w starej części Syabru, leżącej bezpośrednio na pieszym szlaku do Doliny Langtang oraz do jeziora.

Po zakończeniu warsztatu Marta Kotlarska i Anna Udowicka także wyruszą w trasę pielgrzymki, aby zebrać materiał audiowizualny do projektu zakładającego przygotowanie pogłębionego fotograficznego eseju opowiadającego o narracjach, związanych z przestrzeniami geograficznymi trzech kolejnych miejsc pielgrzymkowych leżących w Himalajach.

Partnerami projektu „Historia z Gosaikundy” są: Stowarzyszenie Edukacji i Postępu Step, Social Welfare Foundation Syabru Bensi, lokalną organizacją reprezentującą mieszkańców, nepalskiej wioski, prowadzoną przez polskich artystów mieszkających w Wielkiej Brytanii organizacją June versus July oraz agencja Benefit Media.

Przed przyniesieniem aparatu prosimy upewnij się, że on działa i jest kompletny – nic bardziej nie zawiedzie dzieci – niż to, że dostaną niesprawne aparaty!
© 2013-2020 by SN2.EU