wtorek, maj 28, 2024
sobota, 01 kwiecień 2023 11:59

Co to jest żuraw wieżowy? Jak można go wykorzystywać?

żuraw wieżowy żuraw wieżowy pixabay

Żuraw wieżowy to specjalistyczna maszyna, która jest przede wszystkim wykorzystywana w branży budowlanej np. do przenoszenia ładunków w pionie bądź w poziomie. Umożliwia to specyficzna budowa oraz cechy poszczególnych modeli. Przekonaj się, czym dokładnie jest żuraw wieżowy i sprawdź, kiedy warto z niego korzystać.

Czym jest żuraw wieżowy?

Chcesz wiedzieć, czym właściwie jest żuraw wieżowy? To rodzaj dźwigu, który jest chętnie stosowany w przemyśle i budownictwie. Taki sprzęt świetnie nadaje się do przenoszenia ciężkich elementów np. okien, płyt betonowych, elementów stropowych itp. Tym bardziej że charakterystyczna budowa żurawia umożliwia pracę na wysokości, co jest pomocne podczas realizacji dużych projektów, prac przy budowie mostów, rafinerii czy elektrowni.

Jak zbudowany jest żuraw wieżowy?

Żuraw składa się z kilku ważnych elementów, a jednym z nich jest wieża, która jest zbudowana ze stalowej konstrukcji o dużej wysokości. To właśnie wieża ma zadanie stabilizację żurawia, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przechylenia oraz utraty kontroli nad maszyną. W zależności od modelu wieża może mieć wysokość wynoszącą od kilku do nawet stu metrów.

Kolejnym istotnym elementem budowy jest wysięgnik, czyli długa, ruchoma rura, która na końcu ma hak. Z pomocą tej części możliwe jest przenoszenie i podnoszenie materiałów. Poza tym do sterowania nim może być wykorzystywany silnik hydrauliczny lub elektryczny.

Oprócz tego żuraw składa się z windy, która służy do przewożenia pracowników bądź materiałów, a także z przeciwwagi oraz kabiny operatora. Z tego miejsca uprawniony pracownik steruje żurawiem, kontroluje jego ruch, przemieszczanie się haka oraz wysięgnika.

Jakie zastosowanie ma żuraw wieżowy?

Żuraw wieżowy ma naprawdę szerokie zastosowanie, więc stanowi podstawowy element wyposażenia wielu firm budowlanych. Szczególnie w tej branży chętnie korzysta się z żurawia, ponieważ umożliwia podnoszenie i przenoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych np. prefabrykatów, betonowych płyt oraz elementów stropowych.

Warto dodać, że żurawie wieżowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie masz do dyspozycji zbyt wiele przestrzeni np. w centrum miasta podczas budowy biurowców, bloków czy centrów handlowych. 

Z pomocą żurawia można też znacznie szybciej wyremontować lub zbudować most, drogi, wiadukty itp. Przydaje się nawet w trakcie prowadzenia prac remontowych i konserwujących.

Oprócz branży budowlanej także sektor energetyczny chętnie korzysta z żurawia wieżowego. Przede wszystkim do budowy elektrowni, stacji transformatorowych bądź też innych instalacji przemysłowych. Z pewnością szybko odkryjesz zalety tej maszyny w trakcie przenoszenia turbin, generatorów lub transformatorów.

Nowy czy używany żuraw wieżowy – co warto wybrać?

Bez problemu możesz kupić zarówno nowe, jak i używane żurawie wieżowe. Zastanawiasz się, która opcja jest lepsza? Tak naprawdę zależy to przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeśli ten sprzęt ma stać się podstawowym elementem pracy Twojej firmy, to warto zainwestować w nowy model, ponieważ posłuży Ci przez wiele lat. W przypadku, gdy masz na wyposażeniu kilka żurawi wieżowych bądź nie stanowią jedynej maszyny, z której korzysta Twoja firma, to postaw na bardziej budżetowe rozwiązanie, czyli na zakup używanego żurawia. Dzięki temu nie będziesz musiał przepłacać, zmieścisz się w budżecie, a do tego zyskasz tak potrzebną maszynę. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się modele od znanych i cenionych producentów – w końcu takie sprzęty wyróżniają się najlepszą jakością, wydajnością oraz mocnymi częściami. Szczególnie polecamy Ci żurawie Terex, Potain, Cattaneo oraz Liebherr.