poniedziałek, maj 20, 2024
środa, 22 marzec 2023 14:00

Czym jest tłoczenie płyt?

tłoczenia płyt tłoczenia płyt pixabay

Zarówno płyty CD, jak i DVD są obecnie jednymi z najpopularniejszych nośników danych. Choć mają one na karku już grubo ponad 2 dekady, to nośniki optyczne nadal stanowią podstawę cyfrowej rozrywki.

To właśnie na płytach CD i DVD zapisywana jest muzyka, filmu oraz gry komputerowe. Jakie są zatem główne zalety tłoczenia płyt? Czym tłoczenie różni się od kopiowania. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Jakie są główne zalety tłoczenia płyt?

Jeśli chodzi o główne zalety tłoczenia płyt to na samym początku warto wymienić długą trwałość przechowywania informacji - dane zapisane na płycie są w stanie przetrwać dekady w nienaruszonym stanie. Wysoka jakość i duża wytrzymałość takiego nośnika sprawia, że nadal jest on podstawową metodą na dystrybucję muzyki, filmów lub gier wideo i to wszystko w czasach, w których streaming miał rzekomo całkowicie pozbawić płyty CD i DVD racji bytu. Warto podkreślić, że kolejną zaletą płyt CD/DVD jest prędkość ich tłoczenia, ponieważ w krótkim czasie możliwe jest wytłoczenie nawet kilku tysięcy egzemplarzy.

Jaka jest różnica między tłoczeniem a kopiowaniem płyt

Zasadnicza, ponieważ tłoczenie płyt jest po prostu procesem ich produkcji, zaś kopiowanie jest procesem ich duplikacji. Warto podkreślić, że kopiowanie płyt jest na tyle prostym procesem, że każdy może sobie z tym poradzić mają do dyspozycji komputer, specjalne oprogramowanie oraz nagrywarkę, którą posiada praktycznie każdy komputer. Należy w tym miejscu jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że jakość przygotowanej w domowych warunkach kopii płyty jest diametralnie niższa, niż ta zrobiona w profesjonalnej tłoczni płyt.

Tłoczeniem oraz duplikowaniem płyt zajmują się zawodowo profesjonalne tłocznie płyt CD lub DVD. To właśnie w takich miejscach powstają krążki zespołów muzycznych, najnowsze premiery filmowe lub wchodzące na rynek gry wideo. Tłoczenie płyt, mimo wielu lat na karku, jest nadal bardzo mocno pożądaną specjalizacją. To właśnie w takim miejscach na płytach można umiejscowić specjalne nadruki, które tak bardzo wyróżniają oficjalne krążki zespołów muzycznych.