sobota, maj 25, 2024
piątek, 21 kwiecień 2023 14:50

Jaki akumulator do łodzi?

akumulatory do łodzi akumulatory do łodzi mat.prasowe

Masz własną łódź i nie wiesz, jaki akumulator będzie dla niej odpowiedni? Zapoznaj się z niniejszym poradnikiem i zacznij planować wypoczynek nad wodą. Dobry akumulator jest bowiem gwarantem komfortowego relaksu na każdym akwenie.

 

Akumulator do łodzi - rodzaje i zastosowanie

Przy wyborze właściwego ogniwa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaje akumulatorów do łodzi i sposób ich wykorzystania. Dziś ogromną popularnością wśród miłośników żeglarstwa cieszą się baterie litowo-jonowe (Li-Ion). Można ich używać w trzech różnych konfiguracjach:

  • jako baterie rozruchowe (do zasilania silnika),

  • jako baterie rozruchowe i zasilające instalację elektryczną łodzi,

  • jako element większego i bardziej skomplikowanego układu zasilania.

Litowo-jonowe akumulatory do łodzi charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, lekkością, odpornością na głębokie rozładowanie i szybkim ładowaniem.

Baterie a bezpieczeństwo na wodzie

Tyle teoria. W praktyce litowo-jonowe akumulatory do łodzi wyposażone są w szereg dodatkowych zabezpieczeń, które chronią je np. przed przegrzaniem. Dodatkowo wyposaża się je bardzo często w dodatkowy system BMS, który kontroluje parametry pracy każdego z ogniw baterii. Dzięki temu:

  • zmniejsza się ryzyko przepływu prądów wyrównawczych pomiędzy nimi,

  • zwiększa się żywotność baterii,

  • poprawia się zdolność ogniwa do magazynowania energii elektrycznej.

Co więcej, baterie litowo-jonowe zapewniają bardzo dużą liczbę cykli ładowania i rozładowania. Jest to optymalne rozwiązanie dla osób, które dużo żeglują i nie mogą sobie pozwolić na awarię źródła energii na tafli zbiornika wodnego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do łodzi?

Oprócz pojemności, żywotności i napięcia nominalnego, warto zwrócić uwagę również na komfort pływania. Litowo-jonowe akumulatory do łodzi są lekkie (w przeciwieństwie do ogniw ołowiowych) i pozwalają lepiej wykorzystać dodatnią pływalność jednostki. Należy również pamiętać, że silnik łodzi nie zawsze pracuje w czasie rejsu, a to oznacza konieczność szybkiego ładowania ogniwa. W przeciwnym razie ilość zmagazynowanej w nim energii będzie coraz mniejsza. Na koniec warto zwrócić uwagę na temperaturę pracy baterii. Łódź może bardzo szybko przepłynąć z miejsca zacienionego do silnie nasłonecznionego. To z kolei oznacza konieczność zainstalowania ogniw, których charakterystyka prądowo-napięciowa będzie stabilna niezależnie od temperatury.

Na rynku są dostępne różne rodzaje akumulatorów do łodzi. Dlatego bardzo ważne jest, aby zakup baterii dopasować do faktycznych potrzeb użytkownika.