sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 14 marzec 2022 10:50

Gdy jest parking strzeżony, Kraków zwiedza się przyjemnie

parking strzeżony Kraków parking strzeżony Kraków pixabay

Ileż to razy zdarzyło się każdemu z nas pozostawić swój samochód w takim miejscu, że przez cały czas przebywania poza nim w głowie kołatała się niepewność co do jego bezpieczeństwa?

Cała przyjemność z odwiedzin miejsca, które było celem wycieczki pryska i choć nikt tego nie rozumie, dopiero wtedy czujesz się pewnie, gdy znów siedzisz za kierownicą i wracasz do domu. A przecież to nie na tym ma polegać radość z odwiedzania ciekawych miast i atrakcyjnych miejsc. Dlatego właśnie rozumiemy każdego kierowcę, dla którego, dopiero gdy znajdzie parking strzeżony, Kraków zaczyna być miejscem postrzeganym jako cel wycieczki, a nie arena walki o spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Ten artykuł powstał z myślą o tych wszystkich gościach stolicy Małopolski, którzy zorientowali się, że w wielu miastach Polski słuszniejsza jest strategia znalezienia parkingu i dopiero później szukania wokół niego miejsc godnych odwiedzenia, niż zgodna z logiką (acz bardzo naiwna), która mówi, że po ustaleniu celu wycieczki na pewno znajdziesz jakieś dobre miejsce do zaparkowania. Znajdą oni tutaj kilka wskazówek odnośnie tego, co warto odwiedzić i co znajduje się w odległości niemęczącego marszu od parkingu, do którego wjeżdża się od ulicy Powiśle.

Jak daleko jest położony parking strzeżony Kraków Wawel od Rynku?

Wiele osób, które usłyszą, że parking strzeżony Kraków Wawel rzeczywiście jest strzeżony i bezpieczny i rzeczywiście znajduje się bardzo blisko tego jakże ważnego punktu na mapie turystycznej Krakowa, zaczyna wierzyć, że świat może jeszcze być piękny a życie całkiem proste. Kiedy tylko opuścisz parking i wyjdziesz na ulicę Powiśle, zobaczysz przed sobą Wawel! Jak więc widzisz, nazwa parkingu i informacje o jego lokalizacji nie są w żaden sposób przesadzone. Oczywistym celem pieszej wędrówki, której możesz się oddać mając świadomość, że Twój samochód jest bezpieczny a kwota za jego całodzienny pobyt na parkingu jest naprawdę niewygórowana, jest pobliskie centrum Starego Miasta. Jednak nie wszystkie zaproponowane poniżej punkty wycieczki są całkiem oczywiste i część z nich będzie Ci trudno odnaleźć w popularnych przewodnikach turystycznych.

Etap I: Parking strzeżony Kraków Wawel – Dzielnica Żydowska

Z lokalizacji, w której znajduje się parking strzeżony Kraków Wawel, niedaleko jest do dzielnicy Kazimierz. Dzielnica Żydowska to naprawdę wyjątkowe miejsce na skalę europejską, z niesamowitą różnorodnością wspomnień i zabytków, którą oferuje. Między XIV a XX wiekiem Kazimierz przyciągał wielu Żydów uciekających z różnych części Europy, dając im atrakcyjne tereny do rozwoju i budowania wygodnej enklawy. Jej synagogi, przytulne kafejki, antykwariaty i sklepy rzemieślnicze działające niczym nienaruszone od II wojny światowej, malutkie i ciasne budynki z nazwiskami poprzednich żydowskich właścicieli umieszczonych na fasadach, tworzą szczególną atmosferę, którą emanuje żydowski Kazimierz. Możesz skosztować wyśmienitej kuchni serwowanej na brukowanych ulicach Szerokiej czy Józefa, wpaść na drinka na Estery lub udać się na Miodową, aby zwiedzić Synagogę Tempel czy cmentarz żydowski. Można tu też zjeść przepyszną zapiekankę – smaczny lokalny specjał serwowany na Placu Nowym, gdzie w Okrąglaku odbywa się tradycyjny targ. Odwiedziny w Kazimierzu mogą oczarować.

Etap II – Kościół franciszkański i muzeum witraży

Kościół św. Franciszka z Asyżu to jedna z najwyżej ocenianych atrakcji Krakowa. Ta wczesnośredniowieczna świątynia posiada jedyne w swoim rodzaju wnętrze, które współtworzyli najwybitniejsi polscy artyści. Niewyobrażalnie barwny secesyjny wystrój sklepienia, piękne posągi i ołtarze umieszczone w prezbiterium czy imponująco duże witraże biblijne Stanisława Wyspiańskiego pełniące funkcję okien kościoła sprawiają, że warto przejść po schodach tej oszałamiającej bazyliki. Odwiedź kościół franciszkanów w Krakowie, aby zapewnić sobie ucztę dla zmysłów, która spodoba się zarówno wierzącym, jak i niewierzącym.

Przygotuj się na prawdopodobnie najlepszą grę światła i kolorów, jakiej możesz doświadczyć w swoim życiu, odwiedzając jedno z najbardziej oryginalnych muzeów Krakowa: Muzeum Witrażu. Można zauważyć, że w wielu miejscach miasta zamiast typowych okien wstawiono wspaniałe witraże, ponieważ miasto było niegdyś secesyjną mekką artystów zajmujących się tą piękną dziedziną sztuki, jak Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański. Możesz zobaczyć, jak powstają arcydzieła witrażowe oglądając najlepsze prace polskich artystów wystawione w muzeum, reprezentujące różne style nowoczesne lub postmodernistyczne. A może zdecydujesz się na udział w warsztatach, aby spróbować stworzyć swój własny witraż?

Etap III: Uniwersytetu Jagielloński – parking strzeżony Kraków Wawel

Będą w Krakowie nie możesz ominąć jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, założony w Krakowie w 1364 roku i wypuszczający w świat swoich wybitnych absolwentów. Na niesamowitym dziedzińcu arkadowym gotyckiego Collegium Maius zobaczysz antyczny zegar z drewnianymi figurkami poruszającymi się co dwie godziny wzdłuż melodii Gaudeamus Igitur. Aby zrozumieć, dlaczego to miejsce jest prawdziwym punktem obowiązkowym w Krakowie, odwiedź jego sale wykładowe, biblioteki akademickie, pokoje profesorów i skarbiec uczelni. Wzbogać swoją wiedzę o średniowiecznym systemie edukacyjnym, oglądając przybory naukowe z tamtego okresu (w tym te, których używał Mikołaj Kopernik), stare podręczniki i meble używane do celów akademickich, a także jeden z najstarszych globusów, na którym wreszcie znalazł się Nowy Świat w zestawie. Pochłoń średniowieczny klimat Uniwersytetu Jagiellońskiego i pobudzaj wyobraźnię obrazami z przeszłości Krakowa i… wróć na parking strzeżony Kraków Wawel, aby ochłonąć po tej pełnej wrażeń wycieczce.