sobota, maj 18, 2024
środa, 30 marzec 2022 12:59

Top 5 nawyków żywieniowych, które trzeba wprowadzić do swojego życia

Warszawa catering dietetyczny Warszawa catering dietetyczny pexels

Wiele osób odżywia się nieodpowiednio i to fakt niezaprzeczalny. A niestety niewłaściwa dieta prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zwiększa się nie tylko ryzyko nadwagi, ale i otyłości, która może być śmiertelną chorobą.

Osoby, które nieodpowiednio się odżywiają częściej chorują na serce czy nowotwory. Dlatego czas najwyższy na zmiany i to zmiany przez wielkie „Z”. Poznajcie top 5 nawyków żywieniowych, które trzeba wprowadzić do swojego życia.

 

Zasada 1: pięć porcji warzyw

Nie skłamiemy, jeżeli stwierdzimy, że Polacy jedzą za mało warzyw. Cóż, często nasza dieta stoi w totalnej opozycji do słowa „zdrowa”. Niestety wiele osób spożywa jedzenie typu fast food i tutaj nie ma się co oszukiwać, określenie jedzenia śmieciowego mianem niezdrowego jest zdecydowanie zbyt lekką formą. Dlatego czas najwyższy na zmiany i to zmiany, które wyjdą Wam na lepsze. Otóż, jak zapewne wiecie, każdy człowiek powinien spożywać 5 posiłków dziennie i teraz czas na najlepsze. Częścią każdego z tych posiłków powinny być warzywa. Są one źródłem witamin, błonnika i innych niezbędnych składników odżywczych. Dzięki nim można zachować młodość na dłużej, ale też utrzymać prawidłową wagę. Pamiętajcie też, aby wybierać ekologiczne produkty.

Zasada 2: 2 litry wody

Każdy człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody niegazowanej każdego dnia. Dzięki temu może odpowiednio nawodnić organizm. Pić wodę trzeba nie tylko dlatego, że to modne, ale też odpowiednie nawodnienie organizmu
usprawnia trawienie, a także wchłanianie. Otóż musicie wiedzieć, że podczas trawienia w wodzie rozpuszczają się składniki odżywcze. Dziki temu są lepiej przyswajalne, co także chroni Was przed niedoborami, ale i zaparciami. Pijąc odpowiednią ilość wody oddajecie regularnie mocz, z którym usuwane są z organizmu toksyny. Prawidłowe nawodnienie wpływa na koncentrację i ją poprawia. Do tego polepsza widzenie, ale też uelastycznia tkanki, dzięki temu ciało jest jędrniejsze i ryzyko cellulitu mniejsze. Duże znaczenie ma także fakt, że usprawnia jeszcze pracę mięśni. Zatem wniosek jest jeden – trzeba pić wodę.

Zasada 3: tylko zdrowe jedzenie

Wiecie już, że trzeba jeść dużo warzyw i pić wodę, ale to nie wystarczy. Otóż należy odpowiednio przygotowywać dania. Muszą być one zrobione na bazie najlepszej jakości produktów. Do tego nie powinny być one przetworzone. Smażenie w głębokim tłuszczu jest zabronione. Jednocześnie trzeba pamiętać, że posiłki nie mogą być jednolite, lecz powinny być różnorodne i zbilansowane. Jednocześnie pamiętajcie, że jeżeli nie macie czasu na gotowanie, to nie musicie wcale odżywiać się jedzeniem śmieciowym. Niezależnie czy Waszym miejscem zamieszkania jest Kraków, czy Sopot bądź Warszawa catering dietetyczny w Waszym przypadku idealnie się sprawdzi. Dania są pyszne, zdrowe i oczywiście różnorodne, a Wy, zamiast gotować, możecie wybrać się na spacer czy wycieczkę rowerową.

Zasada 4: koniec z używkami

Czasami mówi się, że lampka wina do obiadu nie zaszkodzi, ale to nieprawdziwe stwierdzenie. Otóż każda ilość alkoholu jest bardzo szkodliwa. Niezależnie czy jest to wina, koniak czy też tequila – każdy, ale to każdy alkohol zwiększa ryzyko chorób serca, ale też chorób nowotworowych. To samo dotyczy palenia papierosów. Niezależnie czy zapalicie codziennie, czy raz na tydzień – każdy papieros jest szkodliwy. Niestety często jesteśmy palaczami biernymi, co jest równie szkodliwe. Rozwiązanie jest jedno: nie pozwalajcie palić w swoim domu, mieszkaniu czy nawet na swoim balkonie. Pamiętajcie także, że e-papierosy są równie szkodliwe, choć niektórzy naukowcy stawiają tezę, że są one jeszcze bardziej szkodliwe niż zwykłe papierosy.

Zasada 5: mniej białego cukru i soli

Nie będziemy twierdzić, że musicie zrezygnować całkowicie z białego cukru czy soli, bo może być to trudne, a często wręcz niemożliwe. Ale możliwe jest zmniejszenie ilości ich spożywania. Otóż ograniczcie ilość soli i cukru o połowę. Jeżeli solicie ziemniaki łyżeczką soli, to tym razem użyjcie połowę porcji. Jeżeli słodzicie kawę 2 łyżeczkami cukru, to tym razem użyjcie tylko 1 łyżeczki, a po jakimś czasie tę ilość jeszcze bardziej ograniczcie. Zamiast soli możecie używać ziół – choćby czosnku niedźwiedziego. Cukru natomiast nie zastępujecie słodzikami, bo są niezdrowe i rakotwórcze. Lepiej krok po kroku ograniczajcie ilość spożywanego cukru.