sobota, maj 25, 2024
poniedziałek, 21 luty 2022 20:19

Szambo betonowe 30m3 – rozsądny wybór

szambo betonowe 30m3 szambo betonowe 30m3 pixabay

Być może rzadko myślisz o tym w ten sposób, ale szambo jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji wodno-kanalizacyjnej w Twojej posiadłości.

Dobrze wybrane i właściwie zainstalowane szambo betonowe 30m3 ma do wykonania bardzo ważną misję – bezpieczne przetwarzanie i magazynowanie wszystkich ścieków z domu. Wiele urządzeń w domu może nie działać i jesteśmy w stanie ten stan wytrzymać. Gdy szambo nie działa, należy go natychmiast wymienić lub naprawić. Kiedy szambo nie działa tak, jak powinno, cały system wodno-kanalizacyjny nie może działać prawidłowo, a to może narazić Ciebie i Twoją rodzinę na realne niebezpieczeństwo.

 

Choć bardzo byśmy chcieli, aby było inaczej, szamba nie są wieczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już za kilka lat będziesz musiał pomyśleć o zastąpieniu istniejącego szamba nową instalacją. Zakup i instalacja nowego szamba to bardzo ważna decyzja. Musisz wziąć pod uwagę, że Twój wybór będzie skutkował jakością pracy i niezawodnością Twojej instalacji wodociągowej w nadchodzących latach. Podstawową decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest wybór materiału, z którego wykonane będzie Twoje szambo. Plastik i beton to dwa najpopularniejsze materiały do ​​produkcji szamb. Znajomość ich zalet i wad pomoże Ci wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego domu i pasuje do Twojego budżetu. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom każdego z nich.

Szambo betonowe 30m3 - zalety i wady

Najpopularniejszy wybór to szambo betonowe 30m3. Jest trwałe, wystarczająco pojemne dla średniej wielkości domu a w odpowiednich warunkach, przy odpowiedniej konserwacji może być użytkowane nawet do 40 lat. Zbiorniki betonowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia środowiskowe, dlatego ogólnie rzecz biorąc, nie wymagają tak wielu zabiegów konserwacyjnych, jak zbiorniki plastikowe.

Zbiorniki betonowe nie cierpią z powodu ciężaru ziemi nad nimi, ponieważ są mechanicznie wytrzymałe i bardzo odporne na uszkodzenia spowodowane zmiażdżeniem lub uszkodzeniami spowodowanymi przez warunki glebowe. Będąc wyjątkowo ciężkimi, zbiorniki betonowe są całkowicie odporne na „pływanie”, przy tym mają wyższy akceptowalny poziom ścieków. Szamba produkowane przez Bet-Dam posiadają atesty PZH i aprobatę techniczną ITB.

Oczywiście, nie są to urządzenia idealne i posiadają pewne ograniczenia. Zbiorniki betonowe są znacznie droższe, w dużej mierze ze względu na ich wagę. Są również trudne w transporcie i instalacji i ich przewiezienie do odległych lokalizacji może stanowić znaczny problem. Instalacja wymaga ciężkiego sprzętu, a betonowe zbiorniki są zazwyczaj bardziej uciążliwe zarówno podczas instalacji, jak i naprawy. Ponadto zbiorniki betonowe są podatne na korozję i mogą pękać w miarę starzenia się, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio konserwowane.

Jeśli nie szambo betonowe 30m3, to jakie?

Plastikowe szamba wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Takie szambo o pojemności 30m3 jest znacznie lżejsze niż odpowiadające mu rozmiarem szambo betonowe 30m3. Ponieważ szamba wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie, montaż jest znacznie prostszy i tańszy niż zbiorników betonowych, bez konieczności używania ciężkiego sprzętu i ograniczeń lokalizacji, w których można je zainstalować. Plastikowe szamba są również całkowicie odporne na korozję powodowaną przez wodę, a plastik jest bardziej elastyczny niż beton, co czyni go bardziej odpornym na niektóre rodzaje uszkodzeń.

Jednak plastik nie jest tak wytrzymały, jak beton i zakopując go głęboko, można go zmiażdżyć od góry. Ciężki grunt lub ciężar pojazdów przejeżdżających nad zbiornikiem mogą spowodować pęknięcie zbiornika. Zbiorniki plastikowe są również podatne na szkody środowiskowe i ogólnie wymagają więcej konserwacji niż zbiorniki betonowe.

Wadą rozwiązań plastikowych jest fakt, że mają niższy dopuszczalny poziom ścieków i czasami mogą „unosić się” przy wysokim zwierciadle wody, wznosząc się powyżej zamierzonej głębokości. To wypieranie może skutkować przerwaniem ciągłości instalacji wodociągowej wokół zbiornika lub nawet zbiornik może przebić powierzchnię nad nim. Plastikowe szamba często nie są dopuszczone do użytku w niektórych regionach.