wtorek, maj 28, 2024
piątek, 18 luty 2022 18:12

Czy można kupić znak drogowy i samodzielnie go zamontować?

znaki nakazu znaki nakazu Zdjęcie autorstwa George Becker z Pexels

Znaki drogowe umieszczane są przede wszystkim przy drogach publicznych. Czy jednak można kupić znak i zamontować go samemu?

 Znaki drogowe, do których zaliczane są znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki nakazu (https://wimed.pl/products/znaki-nakazu/) i znaki informacyjne, to bogata grupa znaków stosowanych przede wszystkim przy drogach oraz przy ścieżkach rowerowych. Często powtarzającym się pytaniem jest jednak – czy znak można kupić samemu i czy można go zamontować?

Zakup i montaż znaków drogowych a przepisy

Nie ma przepisów zakazujących zakupienie znaków, na przykład jak znaki nakazu czy znaki zakazu. Wobec tego każdy, kto chciałby był właścicielem takiego znaku, może zakupić go w firmie, która go dostarcza.

Warto jednak zaznaczyć, że kwestie montażu znaków drogowych są już obwarowane określonymi wymogami. Przepisy wskazują, że znaki drogowe przy drogach publicznych oraz w innych miejscach publicznych mogą być montowane jedynie przez upoważnione do tego podmioty. W takich miejscach mogą zatem montować je zarządcy dróg oraz właściciele danego terenu, na przykład gminy, miasta.

Prawo nie zakazuje jednak montażu znaków drogowych na prywatnej posesji. Wobec tego osoba, która chciałaby na swojej posesji zamontować znak zakazu wjazdu lub też znaki nakazu informujące o poruszaniu się pojazdów, może to zrobić.

Na samodzielny montaż znaków drogowych decyduje się wiele osób, które chcą w ten sposób zabezpieczyć swoją posesję lub też zapewnić większe bezpieczeństwo lub wygodę poruszania się po niej samochodów oraz innych pojazdów. Mogą one zastosować wtedy te same znaki, które są stosowane przy drogach.

Gdzie można zakupić znaki drogowe?

Obecnie znaki drogowe mogą być zakupione bezpośrednio w firmach zajmujących się produkcją znaków. Przygotowują one dla swoich klientów znaki według gotowych szablonów ustalonych przepisami, ale również mogą wykonać znaki na indywidualne zamówienie.

Z ofertami firm produkujących znaki nakazu, zakazu, ostrzegawcze, informacyjne oraz inne znaki drogowe i nie tylko można zapoznać się na ich stronach internetowych.