sobota, maj 25, 2024
czwartek, 24 luty 2022 18:22

Łowienie pstrągów tęczowych krok po kroku

wędki wędki pixabay

Zwolenników łowienia pstrągów tęczowych nie brakuje, lecz w pierwszej kolejności wypadałoby się dowiedzieć na co konkretnie je łowić, kiedy biorą oraz w jaki sposób się za to zabrać.

Złapanie pstrąga tęczowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ ryba potrafi się zerwać w ostatnim możliwym momencie. Trzeba mieć w tym zakresie pewne umiejętności oraz doświadczenie, dzięki czemu połów zakończy się sukcesem.

Pstrąg tęczowy - kiedy bierze?

Tarło pstrąga tęczowego następuje od grudnia aż do maja. Warto mieć pełną świadomość tego, że pstrąg tęczowy bierze od wiosny aż do jesieni, zwłaszcza w wodach, w których odnotowuje się stosunkowo niską temperaturę. Nieco więcej problemów wiąże się z łowieniem pstrąga tęczowego w okresie podwyższonej temperatury. Zwiększona aktywność w tej sytuacji przypada na okres najwyższych temperatur. Co istotniejsze pstrąg tęczowy występuje również w rzekach górskich, w których to łowić można go praktycznie przez cały rok.

Pstrąg tęczowy - na co łowić?

Występowanie pstrąga tęczowego jest bardzo szerokie. Ryby należące do tego gatunku żyją głównie w nieuregulowanych rzekach, w których można odnaleźć żwirowe lub kamieniste dno, ale też czystą wodę. Jak już zostało wspomniane pstrąga tęczowego napotka się również w rzekach typowo górskich, ale też w okolicach Bałtyku. 

Do udanego połowu wędkarzom będą potrzebne najwyższej klasy wędki. Pstrąga tęczowego można łowić metodą spinningową, w której wykorzystuje się przede wszystkim:

  • przynęty miękkie,
  • błystki,
  • woblery.

Alternatywnym rozwiązaniem jest pstrąg tęczowy na muchę (sztuczną). Każdy wędkarz wybiera dla siebie idealną propozycję, a następnie przystępuje do połowu.

Pstrąg tęczowy - jak łowić?

Pewne jest to, że złowienie pstrąga tęczowego będzie wymagało od zainteresowanych osób maksymalnego zaangażowania oraz czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość i czekać na swoją okazję. Masa pstrąga tęczowego może sięgać nawet 8 kilogramów, dlatego też holowanie tej ryby wymaga sporej krzepy i rozwiniętych mięśni. Samo zacięcie pstrąga nie powinno być zbyt skomplikowanym zadaniem, jeśli wędkarze wiedzą, gdzie mają łowić i z jakiego sprzętu powinni korzystać. Przynęty do pstrąga tęczowego powinny być sztuczne, a zanęt w tym przypadku w ogóle nie trzeba stosować.

Strzałem w dziesiątkę przy połowie pstrąga tęczowego okaże się wędka feeder. Najlepiej jeśli wędka będzie posiadała progresywne ugięcie oraz duży zapas mocy w dolniku. Co za tym idzie należy ją dobierać z wyspecjalizowanym fachowcem, tak aby ustrzec się błędów.