sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 13 wrzesień 2021 14:19

Zbiorniki na deszczówkę – sposób na upały i oszczędności

zbiorniki na deszczówkę zbiorniki na deszczówkę pixabay

Lato w Polsce jest coraz bardziej upalne, nasz kraj nie posiada dużych zasobów wody, a twierdzenie, że coś jest tanie jak woda, jest coraz mniej prawdziwe, bo nigdy do końca prawdziwe nie było.

 

I wiedzą o tym nie tylko ci, którzy używają wody w większej ilości, czyli np. właściciele przeróżnych firm, ale także każdy, kto opłaca domowe rachunki – opłaty za wodę pochłaniają sporą część domowego budżetu. Gorące lato zmusza również właścicieli ogrodów do ich dodatkowego podlewania, a to już na pewno generuje pewne koszty i sprawia, chociażby to, że uprawianie własnych warzyw i owoców staje się mniej opłacalne. Dziwi więc fakt, że przydomowe zbiorniki na deszczówkę są ciągle stosunkowo rzadkim widokiem.

Prosty zbiornik na deszczówkę – proste rozwiązanie

Tym bardziej że do podlewania ogrodu najczęściej wystarczy prosty zbiornik na deszczówkę, którego najbardziej skomplikowanym elementem będzie kranik, który umożliwi nam napełnienie konewki. Taki prosty zbiornik będzie również tani. Czy będzie też niewielki? To pojęcie względne, bo czy zbiornik o pojemności kilkuset litrów jest mały, czy duży? Pamiętajmy, że zbiornik o nadal niewielkim rozmiarze 1m3 ma pojemność 1000 litrów. Przy intensywnym opadzie i odpowiedniej powierzchni dachu taki zbiornik zapełni się bardzo szybko. Wybór pojemności jest oczywiście sprawą indywidualną, dostosowaną do naszych potrzeb. Nawet w przypadku wyboru prostego zbiornika na wodę deszczową warto wyposażyć go, chociażby w najprostszy filtr. Prosty zbiornik wymaga także jedynie prostej instalacji, która doprowadzi do niego wodę z rynny (dachu). Pobór wody umożliwi wspomniany kranik lub zwykły wąż ogrodowy.

Nie bójmy się tego, że taki prosty zbiornik na deszczówkę będzie szpecił. Tu mamy naprawdę spory wybór. Możemy zdecydować się i na prosty kontener, który może być np. przystosowany do przewożenia wózkiem widłowym; prostą beczkę, ale także na bardziej wyszukane wzory – np. na zbiornik wyglądający, jak wykonany z cegieł murek. Popularne są m.in plastikowe zbiorniki na wodę deszczową, które wyglądają na wykonane z kamienia. Dostępne są m.in. na stroniehttps://globe-zbiorniki.pl/zbiorniki/zbiorniki-na-deszczowke/

Rozwiązania skomplikowane, lecz niekoniecznie trudne

Jeśli ktoś potrzebuje bardziej skomplikowanych rozwiązań to też je oczywiście znajdzie. Zbiorniki na deszczówkę mogą być wyposażone w pompę, która przy pomocy węża ogrodowego zapewni nam bezproblemowe podlanie najdalszych zakamarków naszego ogrodu. Jeżeli nie chcemy, by zbiornik był widoczny, to też jest na to rozwiązanie. Tym rozwiązaniem są podziemne zbiorniki na wodę deszczową.

Nie musimy się też martwić o montaż zbiornika, jeśli nie czujemy się na siłach, to bez problemu znajdziemy firmę, która sprzeda nam zbiornik na deszczówkę – nadziemny lub podziemny – i zapewni nam jego montaż. Pamiętajmy, że i sam zbiornik swoje waży, a po napełnieniu go wodą będziemy mieć do czynienia już z naprawdę wielkim ciężarem (litr wody waży kilogram, więc prosto go sobie obliczyć), który może stanowić potencjalne zagrożenie nawet dla życia, dlatego jego solidne umiejscowienie jest naprawdę czymś bardzo ważnym. Szczególnie przy zbiornikach o sporej wysokości względem szerokości, czyli o stosunkowo niewielkiej podstawie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości najlepszym zakupem będzie właśnie zbiornik na deszczówkę z montażem. Pełną ofertę możemy sprawdzić na stronie https://globe-zbiorniki.pl