sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 06 grudzień 2021 11:40

3 Fakty, Których Nie Wiedziałeś O Strzelnicach

strzelnica wrocław strzelnica wrocław pixabay

Strzelanie do celu jako sprawdzian umiejętności rozpoczęło się od łucznictwa, na długo przed pojawieniem się broni palnej (ok. 1300 r.). Broń palna była najpierw używana w działaniach wojennych, a później w strzelectwie sportowym (łowiectwie), a z powodu niejasnej wczesnej historii broni palnej nie wiadomo, kiedy zaczęto strzelać do celu.

Najwcześniejszy odnotowany mecz strzelecki odbył się w 1477 r. w Eichstäat w Bawarii, a moda na ten sport utrzymała się dotychczas. 

To, co teraz dla nas jest tak oczywiste, kiedyś wydawało się czymś niesamowitym i niemożliwym. I oto właśnie są 3 ciekawostki o strzelnicach, które na pewno cię zaskoczą:

  • Pierwsza strzelnica lub klub strzelecki dla karabinów i broni ręcznej powstał w 1834 roku w Petersburgu, gdzie publiczność mogła strzelać za symboliczną opłatą. Do lat 50-tych XIX wieku powstało wiele innych takich publicznych strzelnic. W latach 90. XIX wieku powstało kilka towarzystw strzeleckich: Rosyjskie Towarzystwo Atletyczne, które posiadało strzelnicę na terenie klubu, Petersburski Klub Amatorów Sportu, Petersburskie Towarzystwo Strzelectwa Salonowego oraz Ryskie Towarzystwo Strzeleckie. W 1897 r. Cesarskie Towarzystwo Myślistwa Reglamentowanego opublikowało regulamin zawodów strzeleckich, a w następnym roku zorganizowało dwa turnieje, w których wzięło udział ponad 200 strzelców.
  • Za długo do momentu zaistnienia strzelnic w takiej formie, jak my teraz je znamy (na przykład strzelnica wrocław), były tworzone prototypy strzelnic z okazji różnych zabaw. W wielu niemieckich muzeach znajdują się drewniane tarcze z 1540 roku, które były wykonywane na wesela i do których goście strzelali, a następnie przekazywali gospodarzowi na pamiątkę. Do XVI wieku strzelanie do celu z broni gwintowanej było popularną rozrywką w dużej części Europy, zwłaszcza w krajach germańskich. Misternie zdobione niemieckie zamki kołowe, przypuszczalnie przeznaczone do strzelania do celu, z gwintowanymi otworami i dość wyrafinowanymi tylnymi celownikami typu peep lub aperturowymi, pojawiły się pod koniec XVI wieku.
  • Strzelanie do celu z pistoletów jest w przybliżeniu podobne do strzelania z karabinów, ale być może dlatego, że są one o wiele trudniejsze do celowania i strzelania dokładnie, nigdy nie były tak szeroko stosowane. Pistolet jest podstawową bronią sił policyjnych. Strzelanie z pistoletu zostało włączone do nowoczesnych Igrzysk Olimpijskich od ich początku w 1896 roku i zostało dodane do mistrzostw Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego w Wielkiej Brytanii w 1893 roku i w Stanach Zjednoczonych w 1900 roku.

Czy widziałeś o którymś z tych faktów?