sobota, maj 18, 2024
piątek, 19 listopad 2021 19:02

Kanał betonowy w Twoim garażu – to warto wiedzieć!

Kanał betonowy Kanał betonowy pixabay

Polscy kierowcy wolą sami majstrować przy swoich samochodach i nie zawsze ufają specjalistom z centrum serwisowego.

Prawda jest taka, że jesteśmy oszczędnym narodem, a rzeczywiście ​​większość drobnych napraw, a także czynności związanych z przeglądami okresowymi można wykonać samodzielnie. Wystarczy mieć pewne umiejętności i odrobinę chęci. No i oczywiście, potrzebny jest do tego samochodowy kanał betonowy w podłodze garażu.

Samochodowy kanał betonowy - wady i zalety rozwiązania

Kanał betonowy w podłodze garażu to popularne rozwiązanie, które ma sporo zalet i bez którego wielu właścicieli garażu nie wyobraża sobie swojego “samochodowego domu”. Niestety, ma też jedną istotną wadę: jest źródłem dużej wilgotności. Nawet dobrze zaizolowany dół przyczynia się do powstawania kondensatu. Spód samochodu, stale ustawionego nad betonowym kanałem rewizyjnym, jest bardzo podatny na korozję. Co ważne, chodzi nie tylko o elementy podłogi, ale także tak ważne konstrukcje nośne, jak progi, nadkola i błotniki, które mogą rdzewieć od ciągłego przebywania w warunkach podwyższonej wilgotności. Dlatego eksperci zalecają budowę garażu w taki sposób, aby miał co najmniej dwie strefy dla parkującego w nim samochodu. Jedną część powinna stanowić ta z kanałem i w niej wykonuje się prace naprawcze. Druga część, przeznaczona do rzeczywistego przechowywania samochodu, powinna mieć suchą podłogę bez kanału.

Jak wykonać kanał betonowy

Jeśli nie jest to możliwe, aby garaż posiadał wyraźnie oddzielone strefy z kanałem i bez kanału, warto wykonać bardzo skutecznie uszczelniony samochodowy kanał betonowy. Zanim w ogóle wykopiesz dół, w którym zbudujesz kanał, koniecznie dowiedz się, jaki jest poziom występowania wód gruntowych w okolicy. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wyższy niż 2,5 m, planowana budowa kanału w garażu będzie musiała zostać zaniechana. Jeśli budowa garażu jeszcze się nie rozpoczęła, a dopiero jest planowana, konieczne jest wyposażenie systemu odwadniającego, który odprowadzi wodę do kolektora lub specjalnej studni. Przy poziomie wód gruntowych poniżej 2,5 m nie ma przeciwwskazań do budowy.

Ważne! Zawsze zamykaj możliwie szczelnie pokrywę kanału, gdy nie jest używany. Bez względu na to, jak dobrze wykonane są prace uszczelniające i odwadniające, nadal pozostaje on źródłem wysokiej wilgotności. W upalne lata warto kanał osuszyć. Aby to zrobić, na kilkadziesiąt godzin, pozostaw otwarte drzwi garażu i zdemontowaną pokrywę kanału. A jeśli możesz zostawić garaż otwarty na kilka dni, będzie jeszcze lepiej.

Jak duży powinien być samochodowy kanał betonowy

Wymiary, jakie powinien mieć kanał betonowy, który zamówisz i wbudujesz w podłogę swojego garażu, zależą od wielkości Twojego samochodu oraz powinny być dopasowane do Twojego wzrostu i wymiarów. Możesz dostosować szerokość dołu do aktualnie posiadanego samochodu, ale nie zawsze jest to wskazane. Wiadomo, że samochody dość często się zmienia. Z czasem będziesz chciał mieć nowy, być może znacznie różniący się wymiarami od aktualnie stojącego w Twoim garażu. Kwestia szerokości jest dość prosta do ustalenia. W rzeczywistości nawet dość różne samochody nie różnią się od siebie zbytnio, jeśli chodzi o szerokość rozstawu kół. Szerokość samochodowego kanału betonowego powinna uwzględniać wielkość rozstawu osi pojazdu.

Jeśli samochód ma standardowe wymiary (i nie jest to np. ciągnik siodłowy ani samochód ciężarowy) i Twoje wymiary nie są bardzo nietypowe wskazane jest wykonanie dołu o standardowych rozmiarach, które oferuje producent kanałów betonowych. W większości garaży kanał ma zazwyczaj szerokość 75-80 cm. Głębokość wykopu inspekcyjnego jest obliczana w zależności od wzrostu żywiciela. Powinno być takie, żeby stojąc w wyprostowanej postawie wygodnie było Ci dostać się do wszystkich elementów podwozia samochodu. Za optymalne uważa się, że głębokość dołu musi być o 10-15 cm większa niż wzrost żywiciela.

Długość kanału samochodowego może się różnić w zależności od długości pojazdu lub preferencji właściciela. Wskazane jest, aby kanał był dłuższy o 1 m od samochodu, dzięki czemu łatwo do niego wchodzić i z niego wychodzić.