sobota, maj 25, 2024
piątek, 19 listopad 2021 15:25

Rozładowany akumulator – czy to już czas na wymianę?

Wymiana akumulatora Wymiana akumulatora

Rozładowanie akumulatora może mieć szereg różnych przyczyn. Najgorszą jest oczywiście jego uszkodzenie lub utrata żywotności.

Do tego warto jeszcze dodać: niewyłączenie świateł, niedomknięte drzwi albo zwarcie w instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że rozładowany akumulator nie zawsze oznacza, że trzeba go wymienić, ale zawsze warto znaleźć przyczynę.

 

Akumulator w samochodzie jest niezbędny do jego uruchamiania, ale również prawidłowej pracy całego układu elektrycznego wraz z wyposażeniem, np. radiem czy klimatyzacją. Warto pamiętać, że żywotność akumulatora waha się najczęściej od trzech do sześciu lat, chociaż zdarza się, że przestaje pracować zdecydowanie szybciej.

Pierwsze symptomy problemów z rozładowanym akumulatorem

Wsiadasz do samochodu, przekręcasz kluczyk i słyszysz, że przy próbie uruchomienia rozrusznik w aucie pracuje powoli i ma wyraźny opór, a silnik odpala z trudem. To jedno z pierwszych wyraźnych symptomów, że z akumulatorem jest coś nie tak i warto go sprawdzić. Część diagnostyki możesz wykonać samodzielnie prostym i dość tanim urządzeniem o nazwie multimetr. Z jego pomocą sprawdzisz napięcie w akumulatorze, które powinno wynosić około 12,5 V. Jeśli będzie poniżej 12 V to znak, że w samochodzie mamy rozładowany akumulator, może się okazać nawet, że jest uszkodzony.

 rozładowany akumulator

Próba odpalenia silnika samochodu, a rozładowany akumulator

 

Mam rozładowany akumulator – co dalej?

Jeśli problemy wykryjemy odpowiednio wcześnie, to zapewne nie spotka nas zaskoczenie w postaci rozładowanego akumulatora. Jeśli niestety samochód nie chce odpalić, to możemy spróbować go uruchomić za pomocą innego pojazdu. Będziemy potrzebowali do tego kabli rozruchowych i drugiego sprawnego samochodu. Pamiętajmy przy tym, aby nie pomylić biegunów i trzymać się odpowiedniej kolejności podłączania (najpierw plus do plusa, potem minus do masy niesprawnego pojazdu). Każda taka próba odpalenia silnika nie powinna trwać dłużej niż ok. 5 sekund („kręcenie” rozrusznikiem), samych prób możemy wykonać kilka.

Auto odpaliło, ale najprawdopodobniej dalej mam problem z rozładowanym akumulatorem

Po awaryjnym odpaleniu kablami rozruchowymi możemy spróbować zrobić dłuższą trasę naszym samochodem, który przy sprawnym akumulatorze powinien się dostatecznie podładować. Możemy również skorzystać z prostownika i naładować akumulator, np. w nocy – może to potrwać nawet 10-12 godzin. Nie mniej pamiętajmy, że przede wszystkim liczy się dobra diagnoza, którą możemy uzyskać w profesjonalnym warsztacie, gdzie przy odpowiednim sprzęcie i zaawansowanej wiedzy ekspertów sprawdzicie realny stan techniczny akumulatora oraz wykryjecie ewentualne inne problemy instalacji elektrycznej.

Rozładowany akumulatora - diagnostyka

Rozładowany akumulatora - diagnostyka

 

Muszę wymienić rozładowany akumulator

Wymiana akumulatora to ostateczna decyzja, która powinna nastąpić po odpowiednim jego sprawdzeniu w serwisie, tylko wtedy będziemy mieli pewność. Jeśli już ją zyskamy, to warto również pamiętać, że odpowiednio dobrany akumulator może posłużyć nam przez długie lata.