sobota, maj 18, 2024
środa, 24 listopad 2021 10:57

5 funkcjonalności, które mogą pomóc osobom starszym

Wanna dla seniora Wanna dla seniora pixabay

Wraz z upływem lat ciało przestaje funkcjonować tak, jak w młodości. Zanika refleks i gibkość, problematyczne okazuje się podnoszenie wysoko nóg oraz korzystanie z łazienki. Specjalna wanna dla seniora to doskonałe rozwiązanie, ale co jeszcze powinno znaleźć się w domu osoby w podeszłym wieku?

 

Jak ułatwić życie osoby starszej?

Zmiany w domu osoby starszej powinniśmy rozpocząć od łazienki, gdyż źle urządzone pomieszczenie kąpielowe stanowi spore zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Wanna dla seniora ma mieć specjalnie otwierane drzwiczki ułatwiające wchodzenie oraz wychodzenie. W starszym wieku warto zrezygnować z prysznica i zdecydować się na bezpieczną wannę, gdyż relaksowanie ciała i zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu to niewątpliwe zalety regularnych kąpieli. Warto zaznaczyć, ze starsze osoby bardzo często marzną i odczuwają przenikliwe zimne, a wanna dla seniora wypełniona ciepłą wodą i olejkami eterycznymi poprawi samopoczucie oraz zadba o ciało.

Aby ułatwić funkcjonowanie osoby starszej, należy pomyśleć o specjalnych uchwytach ułatwiających podnoszenie się oraz siadanie. Powinny znaleźć się one przy toalecie i wannie, ale nie może ich zabraknąć także przy łóżku, w salonie oraz jadalni. Uchwyty warto umieścić wszędzie tam, gdzie jestCo jeszcze należy zmienić w domu?

Mieszkanie czy dom seniora będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze, kiedy znikną z niego wszystkie dywany. Stanowią one spore ryzyko dla osób, które nie poruszają się tak swobodnie, jak jeszcze kilka lat wcześniej. O dywaniki łatwo jest zahaczyć nogą, następnie przewrócić się i złamać kończynę, która ze względu na podeszły wiek nie będzie chciała się goić tak dobrze, jak we wcześniejszych latach. Podłogi powinny być gładkie, bez dodatkowych ozdób i wykładzin, które stanowią potencjalne zagrożenie.

Bezpieczeństwo to podstawa i należy o nie dbać również w nocy. Chodzenie w ciemnościach może rodzić spore zagrożenie, dlatego trzeba zadbać o niewielkie światełka nocne. Powinny znaczyć one drogę do toalety i kuchni, do których starsze osoby udają się najczęściej. Jasne punkty pozwalają uniknąć wpadnięcia na meble albo potknięcia.

Kiedy wanna dla seniora została już zamontowana, a podłoga nie stanowi żadnego zagrożenia, warto także pomyśleć o przeorganizowaniu szaf i półek. Używane regularnie przedmioty czy narzędzia mają znajdywać się nisko, żeby seniorzy nie musieli wspinać się na krzesło albo korzystać z drabinki. Prace na wysokości w podeszłym wieku to jakby proszenie się o wypadek, dlatego należy ich za wszelką cenę unikać.