sobota, maj 25, 2024
wtorek, 26 październik 2021 12:44

Koronawirus - kiedy należy wykonać test na przeciwciała?

diag.pl diag.pl Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Badanie przeciwciał przeciw COVID - 19 umożliwia sprawdzenie, czy zostaliśmy zarażeni chorobą. Nie zawsze jednak wiemy, w jakiej sytuacji należy udać się na test. Kiedy występuje ryzyko zarażenia i kiedy powinniśmy upewnić się, że nie będziemy zarażać kolejnych osób? Sprawdź, co warto wiedzieć o testach na przeciwciała.

  • Koronawirus - objawy zakażenia
  • Koronawirus - przeciwciała
  • Koronawirus - badania

Koronawirus - objawy zakażenia

Po czym możemy rozpoznać zakażenie koronawirusem? Objawy infekcji mogą przypominać zwykłe przeziębienie - występuje gorączka, kaszel i bóle mięśni, stawów oraz głowy. Dość charakterystycznym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest utrata węchu i smaku. Typowe dla koronawirusa są również duszności, mogą pojawić się biegunki lub wymioty. 

Objawy nie pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z osobą chorą! Zazwyczaj zaczynają się po średnio pięciu dniach od zarażenia.

Koronawirus - przeciwciała

Przeciwciała przeciw wirusowi SARS-CoV-2 powstają u osób,, które miały kontakt z koronawirusem. Nie zawsze musieliśmy odczuć objawy infekcji: czasami zakażenie przebiega w sposób niezauważalny!

Na początku powstają przeciwciała IgM - ich poziom stosunkowo szybko zmniejsza się, a na ich miejscu pojawiają się przeciwciała IgG. Przeciwciała IgM powstają 7-10 dni od wystąpienia pierwszych objawów, a przeciwciała IgG - 11-14 dni od wystąpienia objawów. Przeciwciała utrzymują się stosunkowo długo - nawet kilka miesięcy po zachorowaniu można je wykryć i potwierdzić przebyty kontakt z wirusem. Kiedy warto wykonać test? Jeśli uważamy, że możemy zarażać innych, pracujemy w miejscu, które naraża nas na kontakt z chorymi lub po prostu chcemy po przebytej chorobie sprawdzić poziom przeciwciał. Powodów może być wiele - testy dostępne są jednak dla każdego.  

Koronawirus - badania

Nie każda osoba zarażona koronawirusem SARS-CoV-2 będzie miała zauważalne objawy. Niektórzy przechodzą infekcję praktycznie bezobjawowo - często bywa też tak, że objawy są zupełnie nieswoiste i łatwo jest pomylić je ze zwykłym przeziębieniem. To właśnie dlatego jedynym pewnym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie choroby jest badanie materiału pobranego poprzez wymaz dróg oddechowych. Badanie wykonywane jest w technice RT-PCR i umożliwia sprawdzenie, czy posiadamy przeciwciała przeciw koronawirusowi. Takie przeciwciała powstają u osób, które zostały zarażone wirusem SARS-CoV-2. 

Badanie przeciwciał powinno się wykonywać dopiero po upływie pewnego czasu od pojawienia się objawów infekcji - na początku wynik może być fałszywie ujemny, ponieważ organizm nie zdąży jeszcze wytworzyć przeciwciał. Wynik ujemny oznacza brak kontaktu z wirusem w przeszłości, wynik dodatni - może świadczyć o wczesnej fazie infekcji. Izolowany wynik przeciwciał IgG może jednak świadczyć o nabyciu odporności po przebytej dawno chorobie! Interpretacji wyniku zawsze powinien więc dokonywać specjalista - by poprawnie określić aktualny stan organizmu. Badania na przeciwciała przeciw koronawirusowi można wykonać w bardzo wielu laboratoriach - zajrzyj na stronę https://diag.pl/.

Wykonanie testu na przeciwciała przeciw COVID-19 może okazać się dla nas bardzo korzystne. To badanie umożliwia zrozumienie, co dzieje się z naszym organizmem - i podjęcie decyzji odnośnie tego, jakie działania należy podjąć w następnej kolejności. Więcej informacji na temat badań przeciwciał przeciw koronawirusowi znajdziesz na stronie https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-panel-przeciwcial-igm-i-igg-polilosciowo/.