sobota, maj 18, 2024
piątek, 22 październik 2021 17:29

Wał napędowy – co to jest?

części do wałów części do wałów Źródło zdjęć: freepik.com

Samochód to maszyna, która składa się z wielu mniejszych i większych części, które w połączeniu powodują, że pojazd rusza i jeździ. Jedną z ważniejszych części jest wał napędowy, który jest elementem układu przeniesienia napędu. Jego zadaniem jest przeniesienie napędu z silnika do mostu napędowego.

Z czego składa się wał napędowy?

Wał napędowy znajduje zastosowanie w pojazdach, które mają napęd na cztery koła oraz w takich, w których silnik znajdujący się z przodu auta napędza tylną oś. Ta część samochodu charakteryzuje się walcowatym kształtem. Zwykle produkuje się go z wykorzystaniem aluminium i stali. Sam wał napędowy może być złożony z jednej lub kilku części.

Jeśli interesują Cię części do wałów, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy przy ich wyborze.

Naprawa wałów napędowych

Wał napędowy, tak jak wiele innych części w samochodzie, ulega z upływem czasu zużyciu. Prędzej czy później przyjdzie czas na jego wymianę lub regenerację. Najczęściej most napędowy psuje się z powodu nadmiernego obciążenia podczas jazdy lub znacznego przebiegu. Niektóre fragmenty wałów napędowych charakteryzują się skomplikowaną konstrukcją (między innymi łożyska czy krzyżaki) i często ulegają zniszczeniu, nawet jeżeli pojazd użytkowany jest prawidłowo. Oznaką, po której można rozpoznać, że coś z wałem napędowym jest nie w porządku, są dźwięki, takie jak dudnienie czy buczenie. W takim przypadku trzeba działać szybko, ponieważ zwłoka może Cię dużo kosztować.

Każda usterka, którą wykryjesz w samochodzie, może z czasem wyrządzić większe szkody, dlatego nie czekaj i nie doprowadzaj pojazdu do ostateczności. Jeśli potrafisz samodzielnie rozpoznać źródło problemu, z pewnością zaoszczędzisz pieniądze, jednak wały napędowe lub części do nich będziesz musiał zakupić.

Jednak jeżeli wolisz nie szperać sam przy swoim samochodzie, najlepiej udaj się do dobrego serwisu, w którym specjaliści ocenią stan techniczny samochodu i wskażą źródło problemu. Ponadto, w profesjonalnym serwisie oprócz tego, że wymienione lub naprawione zostaną konkretne części, wały napędowe są wyważane, aby cały układ działał bez zarzutów i w przyszłości nie sprawiał problemów.

Części do wałów – na co zwrócić uwagę?

Części do wałów łatwo kupić w Internecie, jednak trzeba wiedzieć, na jakich stronach ich szukać oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Najlepiej szukać części u sprawdzonych dostawców, którzy jednocześnie mogą być ich producentami. Dobre sklepy internetowe zwykle oferują także diagnostykę pojazdu oraz serwis, w którym od razu możesz naprawić swój pojazd.

Ponadto, postaw na doświadczenie, umiejętności i wiedzę. W dzisiejszym świecie bardzo łatwo zweryfikować pewne rzeczy ze względu na powszechny dostęp do Internetu, dlatego najlepiej poszukać opinii o danym dostawcy w mediach społecznościowych, na blogach czy forach dyskusyjnych, gdzie internauci chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat zakupu.

Inną ważną kwestią jest cena. Pamiętaj, że niższa cena wcale nie musi oznaczać słabej jakości i na odwrót: wysoka – dobrej. Obecnie rozstrzał cenowy na rynku motoryzacyjnym jest bardzo duży, zarówno jeżeli chodzi o naprawę pojazdu, jak i zakup poszczególnych części.

Co więcej, ważny jest także kontakt ze sklepem. Dostawca części powinien umieć doradzić wybór i zakup odpowiednich części, czyli po prostu musi znać się na rzeczy.

Nie bez znaczenia pozostaje także czas dostawy. Niektóre sklepy ociągają się z wysyłką towaru lub nie mają go w tej chwili na stanie i muszą zamawiać z innych miejsc, aby wysłać do Ciebie. Z pewnością nie świadczy to o ich profesjonalizmie!

 

Źródło zdjęć: freepik.com