wtorek, maj 28, 2024
wtorek, 28 wrzesień 2021 18:41

Top 5 kosmetyków samochodowych, jeżeli chcesz zachować swój pojazd w dobrym stanie

maska ochronna 3m maska ochronna 3m pexels

O samochód trzeba dbać i choć to truizm, to jednak dotyczy to zarówno modeli kilkuletnich, jak i kilkunastoletnich. Często bywa tak, że owszem na początku przykłada się dużą wagę do auto detailingu, ale przy pierwszej większej rysie czy konieczności oddania samochodu do lakiernika, a tym bardziej blacharza i lakiernika zapał mija.

O ile na początku każda rysa jest powodem do rwania włosów z głowy, o tyle później, gdy widać już ogniska korozji, a na horyzoncie jest zakup nowego samochodu, już nie podchodzi się do tego tak samo. Dziś przedstawimy top 5 kosmetyków samochodowych, które są absolutnym minimum, gdy chce się zachować auto w dobrym stanie.

 

Glinka do uporczywych zabrudzeń

Specjalnie pominęliśmy szampony samochodowe, bo owszem są bardzo ważne, a nawet niezbędne. Jednak trzeba mieć odpowiednie warunki, aby móc myć auto na własnym placu i nie złapać przy tym mandatu. Zanieczyszczenia nie mogą wnikać do gruntu i muszą trafiać bezpośrednio do kanalizacji. Jeśli jednak macie odpowiednie warunki, to nadmienimy tylko, że warto zaopatrzyć się w miękką gąbkę, a także szampon, który dobrze się pieni i pozostawić go na karoserii do rozpuszczenia zanieczyszczeń przez zalecany czas. Tak, jak szamponu do włosów nie zmywa się od razu, tak i o karoserię też trzeba zadbać. Kolejnym krokiem po myciu jest pozbywanie się uporczywych zabrudzeń. Bywa tak, że zostają ślady z żywicy, z którymi szampon sobie nie do końca poradził. Tu doskonale sprawdzi się glinka samochodowa, która jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz podejmować dalsze czynności naprawcze czy pielęgnacyjne. Trzeba dobrać do niej odpowiedni środek poślizgowy, a także zadbać o odpowiednią gradację samej glinki. Należy również wiedzieć, że zabrudzoną trzeba wyrzucić i nie można jej przepłukać i używać, bo zostawi trwały ślad na karoserii.

Pasta polerska do usuwania hologramów, ale i większych rys z karoserii

Wśród kosmetyków must have należy wymienić także pastę polerską. W końcu bardzo często na karoserii widoczne są mniejsze rysy czy nawet mikrorysy, czyli hologramy. Warto wybrać cały zestaw past polerskich od jednego producenta. Znajdziecie zarówno te mocno ścierne, średnio ścierne, jak i wykańczające. Jeśli polerujecie po raz pierwszy to właśnie od tych ostatnich powinniście zacząć, a by nie zniszczyć karoserii. Jeżeli używacie polerki spiralno-obrotowej, to pracę wykonujcie na niskich obrotach. Wszelkie małe rysy, a także hologramy usuniecie właśnie pastą wykańczającą, która nie posiada agresywnego ścierniwa. Oczywiście poza polerką niezbędne będą także pady, również o odpowiedniej gradacji. Pamiętajcie, że na narożnikach należy polerować ręcznie, aby nie zniszczyć lakieru. Jeśli jednak się to zdarzy, to można sięgnąć po lakiernicze zestawy naprawcze, jak również konieczne środki ochrony indywidualnej. Sprawdzi się maska ochronna 3m wyposażona w filtr węglowy.

Środki do czyszczenia elementów plastikowych 

Bez wątpienia w każdym samochodzie jest mnóstwo plastiku. Ów plastik także trzeba czyścić, aby nie gromadził się na nim kurz ani brud. Zatem potrzebne są środki czyszczące o właściwościach antystatycznych. Dzięki temu plastikowy kokpit czy inne elementy przynajmniej przez pewien czas pozostaną czyste. Jak wiadomo regularne czyszczenie samochodu jest ważne, aby kurz nie dostawał się np. przez otwory wentylacyjne do nich, a następnie do klimatyzacji. Wybierając odpowiednie środki do plastiku zawsze trzeba kierować się zaleceniami producenta, co do sposobu ich użytkowania.

Pasty polerskie do plastiku

Co ważne polerować można nie tylko metalowe elementy, czyli karoserię, ale w ten sposób można odświeżyć także te plastikowe. Oczywiście przed rozpoczęciem pracy daną część trzeba albo zdemontować, albo też zabezpieczyć sąsiadujące fragmenty, aby na nie nie trafił środek polerski. Jeśli obawiacie się, czy pad polerski i pasta zostały odpowiednio dobrane, to radzimy postarać się o stary element plastikowy czy metalowy ze złomowiska i to na nim wypróbować, czy wszystko jest jak należy. Przy regeneracji spojlerów czy też błotników można sięgnąć także po lakiery. Jednak tutaj nie można zapomnieć, że przed rozpoczęciem pracy konieczne jest zabezpieczenie rąk rękawicami, a także oczu okularami. Niezbędna będzie także maska ochronna 3m.

Neutralizator rdzy

Od tego elementu po tych stricte przeznaczonych do mycia właściwie powininśmy zacząć. Neutralizator rdzy w połączeniu ze szczotką drucianą pozwoli pozbyć się nawet małych ognisk, najpierw z podwozia, a po odpowiednim zabezpieczeniu, także z nadwozia. Warto wiedzieć, że taki środek nie tylko usuwa rdzę, ale zabezpiecza przed jej pojawieniem się przynajmniej na pewien czas.

Zaopatrzcie się w podstawową chemię samochodową. Zadbany samochód nie będzie szybko rdzewiał, a co za tym idzie bez problemu przejdzie kolejne przeglądy techniczne.