sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 20 wrzesień 2021 13:27

Jak weterynarz w Warszawie radzi żeby chronić psie stawy przed zapaleniem?

wetmarysin wetmarysin

Schorzenia stawów występują nie tylko u ludzi, a także u zwierząt. Około 20% populacji dorosłych psów ma problemy ze stawami. Zapalenie stawów niesie ze sobą ogromny ból, który pogarsza komfort życia naszego psa.

Aby zaoszczędzić bólu naszemu pupilowi powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny i kontrolować stan jego stawów. Weterynarz ortopeda wie jak zapobiegać tego typu dolegliwościom.

 

Skąd biorą się schorzenia stawów u psów?

Schorzenia stawów są przewlekłym urazem i są związane z zaburzeniami funkcjonowania tkanki chrzęstnej oraz jej uszkodzeniem. Chrząstka stawowa stanowi bardzo ważny element, który chroni kości. Dzięki jej gładkiej powierzchni, a także dużej sprężystości amortyzuje ona oraz neutralizuje silne naciski, które oddziałują na powierzchnie stawowe kości. W sytuacji, kiedy chrząstka stawowa zużywa się szybciej, niż regeneruje, co trwa około 12 miesięcy, może dojść do obrzęków, zapaleń, a także do zwyrodnień stawów. Właściciele psów, zwłaszcza tych starszych, często zaniedbują i ignorują pierwszy symptomy jakie pojawiają się u psa i wiążą z dolegliwościami stawów. Zignorowanie takiego stanu swojego psa może doprowadzić do trudności w poruszaniu się. Zmiany jakie powstają niestety są nieodwracalne, dlatego nie powinniśmy tego lekceważyć i odwiedzać gabinet weterynaryjny od razu kiedy zobaczymy jakiekolwiek objawy. W momencie, kiedy postępuje choroba dochodzi do zniszczenia chrząstek na powierzchni kości oraz wytwarza się nadmierna ilość tkanki kostnej wokół stawy, co ogranicza jego ruchomość i ból. Elementy chrząstki, które są uszkodzone wydzielają enzymy zapalne, które uszkadzają zdrową chrząstkę stawową. Z tego powodu, tak istotne jest to, byśmy rozpoznawali objawy i odpowiednio wcześnie, w razie potrzeby, rozpoczęli leczenie w centrum weterynaryjne.

Zanim dojdzie do choroby możemy odpowiednio wcześnie próbować zapobiegać schorzeniu stawów. Istnieje kilka kluczowych czynników, które podaje artroskopia i ortopedia oraz weterynarz ortopeda. Warto zwrócić na nie uwagę. Należą do nich:

  • wiek - powyżej 8 roku życia, zwyrodnienie tkanki chrzęstnej często się pojawia. Tego typu problemy pojawiają się również u młodych, rosnących psów dużych ras.
  • By zapobiec takich problemów u szczeniąt dużych ras powinniśmy kontrolować ich przebieg wzrostu. Ważne jest też, aby uniknąć problemów stawów w przyszłości, powinniśmy zapewnić szczenięciu regularne i umiarkowane ćwiczenia, które nie będą obciążać stawów. Do tego bardzo istotna jest zbilansowana dieta, co potwierdza przychodnia weterynaryjna.
  • rasa - jak już wspomniane było wcześniej, psy dużych ras są zdecydowanie bardziej podatne na problemy ze stawami. Do takich ras należą m. in. rottweilery, labradory, golden retrivery, dobermany. Znaczną rolę w tej kwestii odgrywa masa ciała tych psów, ponieważ to ona bardzo mocno obciąża kończyny. Niestety mniejsze rasy psów także cierpią na tego typu schorzenia, np. yorkshire terrier.
  • zbyt duża masa ciała - otyłość oraz nadwaga, bardzo mocno obciążają stawy.
  • uszkodzenia mechaniczne - przyczynami problemów ze stawami mogą być różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak wypadki, urazy, zerwane więzadła, naruszenia stabilności stawu.

Zmiany, które mogą zaniepokoić właściciela

Zapalenie stawów u psa posiada charakterystyczne objawy, takie jak: kulawizna, niechęć do poruszania się, trudności w chodzeniu po schodach oraz podczas podnoszenia się z legowiska, sztywny chód, problemy z wskakiwaniem na kanapę lub do samochodu. Psy, które chorują na stawy zdecydowanie wolniej spacerują, a niektóre z nich nawet zdecydowanie wolniej stawiają bolącą kończynę. U psów ze schorzeniami stawów charakterystyczne jest to, że dolegliwości objawiają się w różnych momentach. Miewają lepsze i gorsze dni, co potwierdza każde centrum weterynaryjne. Zdarza się, że kulawizna nasila się np. w chłodne i wilgotne dni. Innym objawem, którego nie da się przeoczyć, jest zmiana postawy ciała psa. Pies chodząc stara się robić to tak, by jak najmniej obciążać bolący staw. Efektem tego są zaniki mięśni.

Jeśli zauważasz jakieś niepokojące symptomy u swojego psa i potrzebny jest Ci weterynarz w Warszawie, odwiedź tę stronę internetową i poznaj centrum weterynaryjne, warte Twojej uwagi: https://www.wetmarysin.pl/uslugi.

Weterynarz Marysin

Weterynarz Marysin