wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 30 sierpień 2021 15:55

Te czeskie muzea warto zwiedzić

kantor Katowice kantor Katowice

Nie bez powodu mówi się, że Praga to jedna z najbardziej urokliwych stolic Europy. Ciekawym urozmaiceniem zwiedzania tego lub innych czeskich miast, może być wizyta w tamtejszych muzeach.

Jedną z najważniejszych placówek muzealnych kraju jest oczywiście Muzeum Narodowe. Posiada ono dość długą, bo już ponad 200-letnią historię. Jej założycielem był czeski teolog Kaspar Maria von Sternberg. Niemałą cegiełkę w powstanie tego miejsca dołożył rodak Sternberga – historyk František Palacký. Warto jednak zaznaczyć, że budynek, w którym obecnie prezentowana jest ekspozycja Muzeum Narodowego, zbudowano w 1900 roku. Znajduje się on na Placu Wacława. Jest on zresztą jednym z jego ważniejszych punktów. Eksponaty, które mogą zwiedzać chętni to nie tylko artefakty z zakresu kultury i sztuki. Można tam również podziwiać rzeczy związane z historią (w tym również tą naturalną) czy muzyką. Skalę muzeum najlepiej chyba zobrazuje ilość zgromadzonych eksponatów. Współcześnie jest to niemal czternaście milionów (!) różnego rodzaju eksponatów.

Kolejna propozycja zadowoli zwłaszcza entuzjastów szeroko pojętej motoryzacji. Kilkadziesiąt kilometrów od Pragi znajduje się bowiem Škoda Muzeum. Wbrew pozorom ekspozycja nie zamyka się jedynie na samochody. W ramach liczącej pół tysiąca pojazdów wystawy zobaczyć można zarówno wspomniane auta z różnych okresów funkcjonowania czeskiego przedsiębiorstwa, jak i rowery czy motocykle. Słowem: niemal każdy fan czterech lub więcej kółek, powinien czuć się tam jak ryba w wodzie. Co do pojazdów znajdujących się na wystawie można wymienić na przykład: produkowaną w latach 50 rządową limuzynę dla czechosłowackich notabli – Skodę VOS lub na przykład prototyp nigdy niedopuszczonego do seryjnej produkcji sportowego modelu 110 Super Sport. Muzeum umiejętnie pokazuje bogatą historię tego ponad 120-letniego przedsiębiorstwa, które jest rozpoznawalne w wielu regionach globu.

Teraz pora wrócić do Pragi, by opowiedzieć nieco o tamtejszym muzeum sztuki współczesnej Kampa. Otwarte w 2003 roku muzeum w dużej części składa się ze zbiorów należących do czeskiej kolekcjonerki sztuki – Medy Mladek. Budynek zlokalizowano na wyspie Kampa, której placówka zawdzięcza swą nazwę. Prace prezentowane w muzeum to głównie dzieła artystów pochodzących ze środkowej Europy oraz oczywiście rodzimych czeskich twórców.

Jeśli zdecydujemy się zwiedzić Czechy, warto mieć przy sobie nie tylko kartę, ale także gotówkę. Oszczędzi to ewentualnych kłopotów z płatnościami. Polecamy skorzystanie z kantoru online. To rozwiązanie pozwala w kilka minut wymienić dowolną sumę. Po kilku dniach dostanie dostarczona przesyłka z pieniędzmi. Mogą być one wysłane zarówno na adres domowy, jak i do punktu odbioru. Może być nim na przykład sklep sieci Żabka lub pobliski kiosk Ruchu. Pieniądze można też bezpłatnie odebrać w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut dostępnych zawsze od ręki!