piątek, czerwiec 21, 2024
czwartek, 29 lipiec 2021 13:02

SNH drones - jakie zastosowanie mają nasze drony?

snhdrones snhdrones pixabay

Drony we współczesnym świecie wykorzystywane są w coraz szerszym obszarze działań. Ta nowoczesna technologia umożliwia wykonywanie operacji z powietrza. BSP są dość łatwe w obsłudze, a zakres ich możliwości jest z roku na rok coraz większy.

Połączenie możliwości BSP z różnymi typami kamer umożliwia przeprowadzenie działań pomiarowych, transportowych oraz obserwacyjnych. Zobacz, kiedy warto skorzystać z naszej profesjonalnej floty dronów.

 

 Zastosowanie dronów z kamerami termowizyjnymi

Kamery termowizyjne tworzą obraz na podstawie różnic temperatur. W tym celu wykorzystują promieniowanie podczerwone w określonym zakresie fal elektromagnetycznych. Każdy obiekt emituje fale podczerwone. Kamery dokonują obliczeń i zobrazowania temperatur wykorzystując takie dane jak:

 • emisyjność obiektu,
 • temperatura otoczenia (odbitą temperaturę pozorną),
 • odległość między obiektem a kamerą,
 • wilgotność względną,
 • temperaturę atmosfery.

Umożliwia to nie tylko bardzo dokładne widzenie w warunkach całkowitej ciemności, ale ułatwia również wykonywanie licznych badań w trudno dostępnych miejscach.

Właśnie dlatego drony wyposażone w kamery termowizyjne doskonale się nadają do przeprowadzania badań termowizyjnych oraz inspekcji technicznych, między innymi:

 • Farm fotowoltaicznych;
 • Elektrowni wiatrowych;
 • Linii energetycznych;
 • Instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;
 • Magistrali ciepłowniczych;
 • Analizy termicznej budynków.

Drony z kamerami termowizyjnymi oraz światła dziennego są niezastąpionym sprzętem podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Szczegóły oferty znajdziesz na  https://snhdrones.pl/.

Tworzenie ortofotomap z wykorzystaniem dronów

Ortofotomapy to zdjęcia lotnicze (lub satelitarne) przekształcone za pomocą metody różniczkowej oraz opracowane z wykorzystaniem układu współrzędnych przyjętego odwzorowania kartograficznego. Zdjęcia opracowane tą metodą są dostosowane do jednolitej skali oraz wpasowane na punkty osnowy geodezyjnej.

Wysokiej klasy ortofotomapy są niezwykle dokładne nawet do 1 cm na 1 pixel. Co więcej, zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak Real-Tome Kinematic, czyli GPS RTK oraz Post-Processed Kinematic – PPK daje możliwość dokładnego umiejscowienia ortofotomapy w każdym układzie współrzędnym z dokładnością do kilku centymetrów. Na podstawie dokonanych pomiarów wykonujemy również modele 3D terenu.

Ortofotomapy oraz modele 3d wykorzystywane są między innymi do wykonania pomiarów:

 • powierzchni krzywych, np. dachów;
 • objętości hałd oraz wyrobisk;
 • dokumentacji stanu budynków;
 • przeprowadzenia wizualizacji otoczenia budynku pod inwestycję;
 • inspekcji po wykonawczych.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie i leśnictwie

Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw potrzebom również rolników i leśników, którzy muszą zarządzać na co dzień dużymi obszarami ziemskimi. Trudno samodzielnie dokonać inspekcji i oceny stanu zalesienia, czy też jakości uprawianych roślin. Umożliwia to jednak odpowiednie reagowanie i dokonywanie zmian w prowadzeniu gospodarstwa.

Zastosowanie dronów w leśnictwie pozwala między innymi na:

1.       Oszacowanie szkód spowodowanych przez klęski żywiołów, takich jak huragany, pożary, czy powodzie.

2.       Dokładne oszacowanie drzewostanu.

3.       Analizę stanu zwierzyny leśnej, dzięki zastosowaniu kamer termowizyjnych.

4.       Wykrywanie drzew zaatakowanych przez szkodniki.

5.       Pomiary obszarów uprawnych zniszczonych przez dzika zwierzynę.

Wykorzystanie dronów do analiz kondycji roślin to doskonały sposób na optymalizację kosztów produkcji płodów. Jak to działa?

Drony wyposażone w specjalne kamery multispektralne rejestrują obraz nie tylko światła widzialnego, lecz również fale poza spektrum widzialnym. Na podstawie zebranych danych opracowywane są ortofotomapy obrazujące kondycję uprawianych roślin w oparciu o indeksy wegetacji roślin takich jak: NDVI, NDRE oraz SAVI. To jednak nie wszystko, takie mapy z dokładną lokalizacją roślin w gorszej kondycji mogą być wgrywane do systemu automatycznego pilota w ciągniku. Dzięki czemu maszyna automatycznie będzie dawkować odpowiednie ilości nawozu, zależnie od stanu roślin. Takie rozwiązanie umożliwia redukcję kosztów hodowli roślin nawet o 30%.