sobota, maj 18, 2024
środa, 28 lipiec 2021 19:14

Czym są studnie wiercone, na czym polega wiercenie studni?

h2odwiert h2odwiert pixabay

Dostęp do świeżej i czystej wody pitnej to zdecydowana podstawa funkcjonowania w domu.

W przypadku braku dostępu do sieci wodociągowej, jedynym wyjściem jest wykonanie przydomowej studni. Dziś bardzo dużą popularnością cieszą się studnie głębinowe. W jaki sposób wierci się taką studnię i dlaczego nazywana jest ona głębinową? ,

Studnia głębinowa, czyli zawsze czysta i świeża woda

Na samym początku warto wyjaśnić czym charakteryzuje się studnia głębinowa. Ten rodzaj studni wyróżnia się przede wszystkim parametrami, ponieważ studnia wiercona jest na głębokość 10 metrów – warto podkreślić w tym miejscu, że studnie głębinowe sięgają czasem nawet 30 metrów w głąb. Główną różnicą pomiędzy studnią tradycyjną a studnią głębinową jest właśnie głębokość – studnie tradycyjne kopane są na głębokość kilku metrów, zaś ich głębinowe odpowiedniki sięgają znacznie głębiej, dzięki czemu sięgają drugiej warstwy wodonośnej.

Studnie głębinowe bardzo często kopane są tam, gdzie pierwsza warstwa wody jest niezdatna do picia. Druga warstwa wodonośna, to woda głębinowa wyróżniająca się bardzo dobrą jakością.

W jaki sposób wierci się studnie głębinowe?

Sam proces wiercenia studni głębinowej jest znacznie bardziej skomplikowany, niż studni tradycyjnych. Zwykła studnia kopana może być wykonana nawet ręcznie, ponieważ wykop ma często tylko kilka metrów. W przypadku studni głębinowej jest całkiem inaczej, ponieważ jej minimalna głębokość to zazwyczaj 10 metrów. Dlatego też w przypadku studni głębinowych odwiert wykonywany jest za pomocą specjalistycznej maszyny zwanej wiertnicą. Studnia głębinowa działa za pomocą dwóch rur – rury filtracyjnej oraz rury osłonowej. Dookoła rury wykonywana jest obsybka ze żwiru w celu usprawnienia dopływu wody.

Warto zaznaczyć, że koszty wykonania odwiertu są dość wysokie, dlatego zawsze warto dobrze rozpoznać teren, aby nie były potrzebne odwierty próbne.

Najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z profesjonalną firmą, która fachowo wykonuje odwierty, taką jak h2odwiert.pl. To najszybszy i najbardziej skuteczny sposób na wywiercenie studni głębinowej, bez dodatkowych kosztów, które potrafią być całkiem spore.

Dlaczego warto zainwestować w studnię głębinową?

Studnia głębinowa to przede wszystkim bardzo wysoka jakość wody, co jednoznacznie przekłada się także na jej walory smakowe. Warto zaznaczyć, że studnia głębinowa to także bardzo dobre zabezpieczenie przed suszą, ponieważ tradycyjne studnie potrafią często wysychać gdy poziom wód gruntowych jest zbyt niski. W przypadku studni głębinowej zapewniony jest dostęp do zawsze świeżej wody w dużych ilościach.