wtorek, 08 czerwiec 2021 16:42

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy - co trzeba wiedzieć?

rejestracja samochodu sprowadzonego zagranicy rejestracja samochodu sprowadzonego zagranicy ródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zakup auta zawsze jest poprzedzony długimi i emocjonującymi poszukiwaniami. Niezależnie od tego, czy kupujesz swoje pierwsze auto czy może szukasz pojazdu zamiennego - wybór odpowiedniego modelu rodzi wiele emocji.

Część osób decyduje się na rozszerzenie terenu poszukiwań na miejsca poza granicami kraju. Jeżeli należysz do tego grona i chcesz właśnie kupić auto z zagranicy - musisz mieć świadomość, z jakimi jeszcze kosztami się to wiąże. Poniższy poradnik powinien stanowić odpowiedź na to pytanie i rozwiać Twoje wątpliwości w tej materii.

1. Auto spoza Polski a niezbędne formalności

2. Krok pierwszy - rejestracja

3. Krok drugi - ubezpieczenie auta

Auto spoza Polski a niezbędne formalności

Obecnie sprawdzenie pojazdu spoza Polski nie przysparza trudności. Mogą one nastąpić dopiero podczas jego rejestracji oraz na etapie ubezpieczenia. Mało osób wie, co należy załatwić oraz gdzie, jednak nie ma powodów do obaw, nie jest to bowiem wyjątkowo trudne. Odpowiedzi na wszelkie pytanie znajdziesz na stronie: http://ocetka.pl/ubezpieczenie-rejestracja-samochodu-sprowadzonego-zagranicy/, która omawia krok po kroku proces ubezpieczenia takiego pojazdu.

Krok pierwszy - rejestracja

Tuż po zakupie i sprowadzeniu pojazdu do Polski niezbędnym krokiem będzie jego rejestracja. Gdy Twoje dane będą już figurować w dowodzie rejestracyjnym, wówczas o wiele łatwiej będzie załatwić wszelkie formalności powiązane z korzystaniem z auta. W sytuacji, gdy Twoje auto było sprowadzane z zagranicy konieczne jest także uregulowanie kilku spraw, aby dopełnić proces przepisania pojazdu na siebie.

O czym mowa?

  • tłumaczenie dokumentacji,
  • badanie techniczne
  • uregulowanie akcyzy,
  • rejestracja w Wydziale Komunikacji.

Na Blog OCetka.pl znajdziesz uszczegółowienie wszystkich tych etapów w przystępny i zrozumiały sposób. Nie musisz być specjalistą w tej dziedzinie - podany adres potraktuj jako źródło wiedzy, dzięki któremu sprowadzenie auta z zagranicy będzie przebiegać płynnie.

Krok drugi - ubezpieczenie auta

Kwestia ubezpieczenia pojazdu przywożonego z zagranicy jest uzależniona między innymi od kraju, z którego auto jest sprawdzane oraz od tego, czy ma właściwą polisę. Samochód musi więc mieć ważne OC, które jest uznawane w naszym kraju. Nie ma jednak powodów do obaw w sytuacji, gdy auto nie ma takowej polisy - można ją bowiem wykupić przy okazji przekraczania granicy. Możesz spotkać się z następującą sytuacją:

- zupełny brak OC - gdy auto nie ma jakiegokolwiek ubezpieczenia w momencie przekraczania granicy niezbędne będzie wykupienie takiego OC granicznego. Jest to forma polisy dedykowana właśnie dla tych pojazdów, które mają zagraniczne tablice. Omawiane OC jest aktywne przez okres 30 dni i jest możliwe do wykupienia w całodobowych punktach, które są ulokowane na granicy.

- OC uznawane w Polsce - jeśli auto, które właśnie sprawdzasz ma ważne OC, które jest uznawane w Polsce - wtedy możesz swobodnie z niego korzystać aż do końca jego obowiązywania. Warto jednak mieć na uwadze, że nie ulega ono automatycznemu przedłużeniu, więc w efekcie musisz pamiętać o zakupie nowej polisy.

- OC nieuznawane w Polsce - w sytuacji, gdy pojazd sprowadzany spoza Polski ma OC, które nie jest uznawane w Polsce - wówczas sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku, gdyby nie było jej w ogóle. Wówczas konieczne jest wykupienie takiego 30-dniowego ubezpieczenia.

Powyższy poradnik powinien jednoznacznie wykazać, że formalności związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy wymaga dopełnienia kilku formalności, z którymi każdy da sobie radę.

© 2013-2020 by SN2.EU